Arvutite odavad hinnad ärgitavad ostma hulgi

Valdavalt tähendab arvutiost kõigepealt tutvumist suuremate pakkujate arvutitega, väiksematelt firmadelt võib aga masina saada peaaegu poole odavamalt.

Alles üsna hiljuti oleks tulnud Ameerikas sobiva arvuti soetamiseks arvestada vähemalt tuhande dollariga, kuid masinate hinnad on odavnenud peaaegu poole võrra. Just poole odavamaid pakkumisi teeb Ameerika üks kiiremini kasvavaid firmasid – eMachine.

Ameerika suuruselt neljas arvutimüüja soovib arvuti eest vaid 399 dollarit, mis on sedavõrd vähe, et nii mõnigi üllatunud ostja on soetanud teise arvuti oma lastele. Samuti on olemas ka teisi arvutifirmasid, mille hinnad algavad vaid 300 dollarist. See on aga juurdemeelitamise hind ning mitmed lisateenused lähevad ostjale maksma kümneid kordi rohkem.

Eestis arvuti odavam

Ameerikas on arvuti ostmisel võimalik valida mitme erineva taseme vahel ning järgmine aste on näiteks saja dollari võrra kallim, Eestis on MicroLinki arvutite tootejuhi Andrus Randsalu sõnul paindlikkus suurem ning arvuti parendamine käib vastavalt ostja soovile. Samuti on Randsalu sõnul Eestis arvutihinnad üldiselt odavamad kui Ameerikas.

Ülisoodsad pakkumised on arvutite edasimüüjate poolt muutunud üsna tavaliseks. Aasias toodetud komponentide odavad hinnad ja protsessoritootjate AMD ning Inteli vaheline konkurents on viinud arvutihindade drastilise languseni.

Leidub isegi firmasid, mis jagavad neid kui tasuta lisatooteid, sarnaselt mobiilside operaatorite poolt pakutavate mobiiltelefonidega. Sellised «õnnelikud» peavad aga vastutasuks nõustuma tavalisest kallima interneti kasutuslepinguga või täitma pika ja põhjaliku küsitluslehe.

Arvutihindade märgatav alanemine on mõjutanud peale edasimüüjate ka pikaajalise kogemusega tootjaid. Maailma suurim arvutitootja IBM teatas hiljuti enam kui miljardi dollari suurusest kahjumist. Ka arvutitootja Compaq andis teada kvartalikasumi järsust vähenemisest.

Odavad hinnad on teinud nüüdisaegse arvuti ostmise võimalikuks ka väiksema sissetulekuga inimestele. Ühendriikide ajalehe Mercury News andmetel on poolel Ameerika majapidamistest arvuti, neist omakorda 61 protsenti maksis alla tuhande dollari.

Kallist arvutit ei vaja

Paljude ameeriklaste arvates piisab internetis surfamiseks ka odavast arvutist, ülikiired ja keerulised masinad jäägu inseneridele ja mängufanaatikutele. 1998. aastal kasvas arvutite läbimüük 14 protsenti, müügitulu aga ainult protsendi võrra, mis viitab veel kord nõudlusele odavate arvutite järele. Kunagi hirmkallis ja keeruline arvuti maksab praegu poole külmiku hinnast ja on sama tavaline kui telefoni automaatvastaja.

Artikkel ilmus ajalehes Postimees 7. mail 1999
http://arhiiv2.postimees.ee:8080/leht/99/05/07/uudised.shtm#kuues

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga