Enim e-valijaid on vanemate hääletajate seas

Osalesin e-valimiste vaatlemisel ja nägin seda serverite seadistamisest kuni tulemuse kokkulugemiseni. Selle tõttu sain andmeid ka korraldajatelt, mida mujal avalikult pole mina näinud. Üks selliseid oli ka e-valijate vanuseline jaotus.

Mina teadsin juba aastaid, et tegelikult noored inimesed ei ole elektroonilised valijad ja suurem osa tuleb inimestelt vanuses 55 ja üle selle. Seekord on see vahe eriti silmatorkav. Korraldajad on varem kasutanud ringdiagrammi, mina tegin selle tulpadesse ja nii on vanemate eriti suur osalus eriti selgelt nähtav. Tuleb välja, et üle 60 aastaseid e-valijaid oli meil 2,5 korda rohkem kui noor kuni 24 aastaseid e-valijaid.

eakad-inimesed-on-suured-elektroonilised-valijad
Üle 60 aastaste e-valijate hulk on ligikaudu sama suur kui kuni 29 aastaste e-hääletajate antud häälte arv. Meile oli siiani räägitud, et e-valimine on noorte pärusmaa, sest nemad on tehnoloogias rohkem kodus. Vähemalt e-valimisega saavad eakad väga laialdaselt hakkama või neid abistatakse selles. Graafik Virgo Kruve, VVK andmete alusel.

Minu arvates on see märk ja tõend sellest, et vanemaid inimesi abistavad nende nooremad pereliikmed või nende eest hääletab keegi teine. Ma pean ennast põlvkonnaks, kes on hästi kohanenud internetiga ja minust nooremad on seda veelgi enam aga mulle ei meenu varasemast, et oleksin kohanud minust suuremate oskustega inimest, kes on viiekümnendates või üle selle. Ilmselt mõned erandid on olnud, kes töötavad selles valdkonnas aga ma räägin laialdasemast kogemusest, et mina olen neid abistanud ja juhendanud ning mitte vastupidi.

Kas võib olla, et elektrooniline valimine on nii lihtne, et isegi pensioniealised saavad sellega hakkama? Kui meenutan seda vastuseisu, mis oli pensioniraha kojukande lõpetamisele ja nende inimeste pangaautomaate kasutama suunamisele, siis see küll ei olnud märk eakate inimeste suurest huvist uute tehnoloogiate kasutamise vastu.

Lisatud 6. märtsil. Lugejate küsimuste peale tegin uue jaotuse. Kas nüüd on parem teada, et 20-24 aastaseid e-valijaid on VÄHEM kui 60-64 aastaseid e-valijaid? Või mida teeme teadmisega, et kuni 19 aastaseid e-valijaid on vähem ainult 85-89 aastaseid ja nad ületavad ainult vanust 90+ aastaste seas?

kui-vana-on-e-valija-2015-valimistel
E-valijate vanuseline jaotus 2015. aastal. Näitab selgelt, et kuni 24. aastaseid e-valija on arvuliselt vähem kui 70+ vanuselisi. Graafik Virgo Kruve, andmed Vabariigi Valimiskomisjon

Mina usun, et 18 ja 19 aastased noored hääletasid ise 1268 häält aga minul  on raske uskuda, et 85-89 aastaseid e-valijaid oli neist rohkem(1464).

Lisatud 6. märtsil(2). See esimene graafik tuli ametliku tabeli lehelt, kus olidki hääled vanusega “kuni 24” ja siis teises otsas “üle 60.” Mina ei muutnud seda järjestust, ametlik tabel oli ringjas sõõr, mille asemele tegin tulbad. Seega ärge otsige demagoogiat või osutage siis VVK suunas.

40 kommentaari

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga