Nädal Euroopas 13.-19. september

Esmaspäeval, 13. septembril avalikustati pangandust reguleerivad Basel 3 nõuded, mis Euroopa Keskpanga presidendi Jean-Claude Trichet’ sõnul teevad Euroopa pangad globaalsel tasemel vastupidavamaks. Pankadele tähendab see suuremat reservide nõuet.

* Kreekas algas järjekordne kütuseveokijuhtide streik. Protestitakse litsenseeritud tegevusala vabakslaskmise vastu.

Teisipäeval tegi Euroopa Liidu õigusvolinik Viviane Reding (fotol) avalduse, milles mõistis Prantsusmaad hukka mustlaste deporteerimise pärast ja ähvardas asutajariiki distsiplinaarmeetmetega.

* Eurostati raport tööjõu palgakulude kohta, mis II kvartalis kasvasid 1,6% nii eurotsoonis kui ka EL27 riikides. Suurim langus oli Leedus (-7%), Lätis (-5,8%) ja Eestis (-2,6%) ning tõus Bulgaarias (8,6%), Rumeenias (5%) ja Prantsusmaal (3,8%).

* Prantsuse parlamendi ülemkoda keelustas häältega 246:1 moslemi naiste näokatte. Keeld jõustub 6 kuu jooksul ja puudutab umbes 2000 naist, keda võib trahvida 150 euroga.

* Itaalia arestis maffiaga seotud varasid 1,5 miljardi € väärtuses.

* Soome kriminaalpolitsei uurib Patria relvatööstuse (Pasi soomukid) võimalikku altkäemaksu tšehhidele. Varasemad juhtumid Egiptuse, Sloveenia ja Horvaatiaga.

Kolmapäeval vaidles Saksa parlament tuleva aasta eelarve üle. Kantsler Angela Merkel soovib majanduse taastumise nimel täiendavaid kärpeid. Opositsiooni meelest võetakse 80 miljardit € vaestelt inimestelt. „Käesoleva kriisi tekitajad, mitte aga sotsiaaltoetuse saajad, väikese sissetulekuga inimesed, töövõtjad peaksid maksma selle eest,” ütles Gregor Gysi parteist Die Linke.

* Eurostati raport inflatsiooni kohta augustis. Aasta jooksul oli see väikseim Iirimaal (-1,2%), Lätis (-0,4%) ja Saksamaal (1%) ning suurim Rumeenias (7,6%), Kreekas (5,6%) ja Ungaris (3,6%). Eestis oli see 2,8% ja lähiriikides: Leedus (1,8%), Soomes (1,3%), Rootsis (1,1%).

Neljapäeval kogunesid Brüsselisse 27 liikmesriigi juhid arutama finantskriisiga toimetulekut ja majanduslangusest hoidumist.

* Euroopa välisministrid kiitsid heaks Euroopa Liidu ja Lõuna-Korea vabakaubanduslepingu, mis sõlmitakse oktoobris ja jõustub juulis 2011. Pikka aega oli selle vastu Itaalia, kes kaitseb oma väikeste sõiduautode tootjaid. Ametnike sõnul loob leping 19 miljardi € eest eksporti.

* Paavst Benedictus XVI (pildil) saabus 4-päevasele visiidile Suurbritanniasse, kus teda võtsid vastu kuninganna Elizabeth II ja prints Philip. Katoliku kirikut ümbritsevad pedofiiliaskandaalid tegid selle vastuoluliseks sündmuseks.

Reedel vahistas Poola politsei Varssavis tšetšeenide pagenduses elava liidri Ahmed Zakajevi, keda Venemaa kahtlustab terrorismis.

* Eurostati raport ehitussektori kohta näitab endiselt halba olukorda. Juulikuu andmed on vaid poolte riikide kohta. Neist kahanesid aastases võrdluses 9 ja tõusid 4: Suurbritannia (13,1%), Rootsi (9,4%), Saksamaa (4,8%), Poola (0,9%). Kahanesid: Hispaania (-36,5%), Rumeenia (-24,9%), Bulgaaria (-19%).

* Kulla hind tõusis nädalaga 4 protsenti ja on rekordkõrge – üks unts (28,35 g) maksab ligi 1300 dollarit.

Laupäeval protestis 10 000 inimest Londonis paavsti vastu. See oli suurim protestijate hulk kirikupea 17 välisreisi jooksul.

* Berliinis protestisid kümned tuhanded inimesed tuumajaamadele antud ajapikenduse pärast, mis lubab reaktoreid kasutada veel keskmiselt 12 aastat. Selle vastu on 60% küsitletuist.

* Münchenis algas 200. korda toimuv Oktoberfest, mis kestab 4. oktoobrini.

Pühapäeval toimusid Rootsis parlamendivalimised, kus edu saatis praeguse peaministri Frederik Reinfeldti paremtsentristlikku koalitsiooni, mis sai 172 kohta 349-st. Enamuse saavutamiseks alustatakse kõnelusi vasakpoolsete rohelistega. Esmakordselt 20 mandaadiga sisse saanud paremäärmuslik partei Rootsi Demokraadid on opositsiooni tõrjutud koos sotsiaaldemokraatidega, kes said kümnendite nõrgima tulemuse.

* Afganistanis hukkus 2 Suurbritannia sõdurit (kokku on hukkunuid 297). Järgmisel päeval anti USA vägede valdusse Sangin, kus on saadud 1/3 kõigist kaotustest.

VIRGO KRUVE, MTÜ Eurosaadik

Artikkel ilmus ajalehes Kesknädal 22. september 2010
http://www.kesknadal.ee/est/uudised?id=15348

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga