Nädal Euroopas 20.-26. september

Esmaspäeval, 20. septembril olid Euroopa riikide juhid kogunenud New Yorki ÜRO istungile, et üle vaadata 10 aasta eest seatud eesmärke. Nende hulgas on globaalne vaesuse vähendamine poole võrra aastaks 2015. Selle täitmisele ei olda isegi lähedal. Põhjuseks on raha lubanud riikide tegematajätmised. Suurema panuse peavad andma ka arengumaad. Saksamaa kantsler Angela Merkel: “Arengu eest vastutavad nende riikide valitsused. Nemad määravad abi tõhususe. Sellepärast on hea valitsemise toetamine sama tähtis kui abi ise.”

* Stockholmis protestiti (pildil) immigrantidevastase partei Rootsi Demokraadid valimisedu vastu.

* Poznanis (Poola) avati esimene 2012. aasta Euroopa jalgpallimeistrivõistluste jaoks ehitatud staadion. 30 tuhandele inimesele andis kontserdi Sting.

* 9000 ametnikku teenib aastas suuremat palka kui Suurbritannia peaminister David Cameron. Nende seas on 6500 tervishoiuameti (NHS) töötajat ja 17 õpetajat.

Teisipäeval marssis Praha tänavatel 30 000 avalikku teenistujat, protestides ministrite kavandatud 10-protsendise palgakärpe ja riiklike pensionide reformi vastu.

* Kreeka veokijuhid streikisid teist nädalat uute ja odavamate veokite litsentside väljastamise kava vastu.

Kolmapäeval kiitis Euroopa Parlament heaks uue Londonis asuva üle-euroopalise finantsjärelevalve agentuuri loomise, mis alates jaanuarist kontrollib panku, kindlustusseltse, väärtpaberitega kauplejaid ja börse kõigis liikmesriikides.

* Bukarestis kogunes 10 000 rumeenlast protestima palkade kärpimise ja maksude tõstmise vastu, mille on valitsusele peale surunud IMF-i nõuded 20 miljardi € laenu saamiseks.

* Saksamaa tervishoiuminister Philipp Rösler avalikustas reformikava, millega tõstetakse kindlustatu eest tasutavat makset 15,5 protsendini (varem 14,9%) töötaja sissetulekult, et vähendada eelarve puudujääki.

* Pariisis avati impressionist Claude Monet’ ülevaatenäitus (30 aasta suurim – rohkem kui 200 maali). Kõik 80 000 piletit osteti ära eelmüügist.

Neljapäeval kõneles ÜRO-s Iraani president Mahmoud Ahmadinejad. Tema väited USA mõnede valitsusringkondade osalemisest 11. septembri rünnakute kavandamisel põhjustasid USA, tema liitlaste ja Euroopa Liidu liikmesriikide delegatsioonide väljamarsi.

* Prantsusmaal protestis 3 miljonit inimest kavandatava pensionireformi vastu, mille alamkoda on juba heaks kiitnud ja mis tuleb ülemkojas arutlusele oktoobris.

* Saksamaa tegi otsuse tuua Afganistanist ära kõik 6 Tornado-tüüpi lennukit.Nende asemele saadetakse kohalike väljaõppeks 90 koolitajat.

* Saksa autotootja Audi investeerib 900 miljonit € Ungari tehaste laiendamisse, et 2013. aastal toota 1800 töötajaga 125 000 autot aastas.

* Pärast 6-kuulist testimist loobusid Itaalias Rooma, Veneetsia ja Palermo lennujaam kehaskännerite kasutamisest, sest ühe inimese kontrolliks kulus umbes 30 sekundit ja privaatsuse tagamise kaalutlustel ei näidanud masinad detailselt intiimseid kehapiirkondi, mis oleks võimaldanud peita keelatud esemeid.

Reedel otsustasid Saksamaa piiskopid nädala kestnud kohtumise järel maksta seksuaalse kuritarvituse ohvritele kahjutasu. Selle suurus ei ole veel otsustatud.

* Hispaania valitsus avalikustas oodatust suurema kärpekava järgmiseks aastaks. Keskvalitsuse kulusid kärbiti praegusest 8% või 10 miljardit €.

* Hispaania mitmes söekaevanduses seiskus tootmine kaevurite streigi tõttu. Põhjus: palka pole makstud juba rohkem kui 2 kuud.

Laupäeval valis Suurbritannia opositsiooniline Tööpartei endale uue esimehe. Viie kandidaadi seas sai enim toetust Ed Miliband (40), kes võitis oma vanemat venda Davidit (foto). Uue parteijuhi peamiseks väljakutseks on seista valitsusliidu kärpekavade vastu.

Pühapäeval tähistati Euroopas keelepäeva. See oli pühendatud 23 ametlikule keelele ning kutsus üles õppima ja kasutama ka teisi keeli peale oma emakeele.

* Referendumil Šveitsis kiideti heaks sotsiaalkindlustuse reform, mis tõstab töötajate maksuosa ja vähendab töötute toetust.

VIRGO KRUVE

MTÜ Eurosaadik

Artikkel ilmus 29. septembril 2010 ajalehes Kesknädal
http://www.kesknadal.ee/est/g2/uudised?id=15383

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga