Nädal Euroopas 30. august kuni 5. september

Esmaspäeval, 30. augustil oli Lissabonis 43 kraadi sooja. 1500 tuletõrjujat tegeles 19 põlengu kustutamisega Põhja-Portugalis. Tuleohus on 14 piirkonda 18-st.

* Slovakkia pealinnas Bratislavas tappis relvastatud mees 7 ja vigastas 14 inimest.

Teisipäeval möödus 20 aastat Saksamaade ühendamise lepingu sõlmimisest. Seda tähistati ühinemislepingu esitlusega (foto). Kantsler Angela Merkel kutsus rohkem tegema teiste rahvaste vabaduse heaks: “Olen mures, et meil oma visiooni saavutanuna puudub nüüd entusiasm teiste abistamiseks, et neilgi täituks unistus elada vabaduses ja demokraatias.”

* Poolas tähistati 30 aasta möödumist ametiühinguliikumise Solidaarsus asutamisest.

* Eurostati raport töötuse kohta juulis. See oli 9,6% (2009. a 9,1%) ja eurotsoonis 10% (2009. a 9,6%). EL-i 27 riigis oli 23,057 miljonit töötut, eelmisest aastast 1,108 miljonit rohkem. Madalaim töötus oli Austrias (3,8%) ja Hollandis (4,4%) ning kõrgeim Hispaanias (20,3%), Lätis (20,1%) ja Eestis (18,6%). Alla 25-aastaste noorte tööpuudus oli juulis 19,6% eurotsoonis ja 20,2% EL27 riikides; madalaim Hollandis (8,1%) ja kõrgeim jällegi Hispaanias (41,5%), Lätis (39,5%) ja Eestis (37,2%).

Kolmapäeval esitles Tony Blair oma 700-leheküljelist memuaariraamatut, milles kritiseeris järglast Gordon Browni ja õigustas Iraagi sõja algatamist. Nädalavahetusel Dublinis toimunud esitlusel loobiti Blairi Iraagi sõja algatamise pärast munade, pudelite ja kingadega ning ta pidi loobuma autogrammide andmisest.

* Eurobaromeetri järgi oli mais 27 riigis Euroopa Liidu liikmelisuse poolt 49% küsitletuist; see on 9 aasta madalaim näitaja.

* Soome luterlik kirik sai esimese naispastori Irja Askola (57).

* Kreeka kärpekavad on vähenenud tarbimuse tõttu sulgenud iga viienda poe ja probleeme on 80 protsendil firmadest. Väikefirmad hõlmavad 99% Kreeka majandustegevusest.

Neljapäeval täiendas Eurostat 13. augusti II kvartali majanduskasvuraportit järgmiste riikidega: Soome 3,1%, Poola 1,1%, Sloveenia 1,1%, Taani 1% ja Rumeenia 0,3%. Meenutuseks: Eesti 2%, Leedu 3,2% ja Läti 0,1%.

* Saksa majandusminister Rainer Brüderle loodab 7,6-protsendise tööpuuduse vähenemist ja töötute arvu langust alla 3 miljoni (augustis 3,18 miljonit).

Reedel oli Portugali tähelepanu pedofiilide kohtuprotsessil, kus seitsme süüdimõistetu seas oli tuntud inimesi (diktor, diplomaat).

* Belgias nurjusid 3 kuud kestnud kõnelused valitsuse moodustamiseks – sotsialistide liider Elio Di Rupo loobus koalitsiooni moodustamise katsetest. Kuningas Albert II nimetas laupäeval uued läbirääkijad. Hollandi ja prantsuse keele kõnelejad on tülis Brüsseli regiooni pärast.

* Eurostati raport jaekaubanduse käibe kohta juulis, mis oli EL 27 riigis ja eurotsoonis 0,1% suurem kui juunis. Üle ühe protsendi tõusid Portugal (3%), Malta (2,9%), Prantsusmaa (2,2%), Austria (1,7%) Belgia (1,4%), Eesti ning Soome (1,2%) ja Suurbritannia (1,1%). Kahanejad olid Rumeenia (-10,5%), Hispaania (-3%) ja Leedu (-1,4%).

* Ungari paremäärmuslik partei Jobbik soovib mustlaste laagritesse sulgemist, et “leevendada vanglakohtade vähesust”. Niisuguseid ideid on realiseerinud Euroopa Rahvapartei liikmed Prantsusmaal (Sarkozy) ja Itaalias (Berlusconi). Eestist kuulub Euroopa Rahvaparteisse IRL.

* Rootsi opositsioonilised sotsiaaldemokraadid lubasid 19. septembri valimiste võitmisel tuua järgmisel aastal sõdurid Afganistanist ära.

Laupäeval hukkus Afganistanis granaadiplahvatuse tagajärjel Suurbritannia sõdur (kokku 293).

* Belgradis, Brüsselis ja Pariisis protestiti mustlaste deporteerimise vastu Prantsusmaalt. Siseminister Brice Hortefeux neid proteste tõsiselt ei võtnud, sest valitsuse otsust toetab 65% prantslastest.

Pühapäeval teatas Baskimaa iseseisvumist taotlev ETA vaherahust, kuid Hispaania võimud on umbusklikud.

* Käärimine Itaalia valitsuses. Gianfranco Fini rääkis peaminister Silvio Berlusconist opositsioonile omaste sõnadega, kuid valitsusliitu lõhkuma ega uusi valimisi nõudma ei kiirustanud.

VIRGO KRUVE
MTÜ Eurosaadik

Artikkel ilmus 8. septembril 2010 ajalehes Kesknädal
http://www.kesknadal.ee/est/g2/uudised?id=15269

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga