TV-SOOVITUS: „Rodeo“ Mart Laari tagatoas

Neljapäeval, 29. märtsil näitab ETV filmi „Rodeo,“ mis siiani oli nähtav kinodes. Film sisaldab jutustusi iseseisvuse taastanud Eesti Vabariigi kolmandast valitsusest, mida juhtis ajaloolane Mart Laar.

Eesti taastas iseseisvuse 20.08.1991 Edgar Savisaare valitsuse ajal. Seejärel tuli Tiit Vähi valitsus(alates 30.01.1992) ja kolmas oligi Mart Laari valitsus 21.10.1992 kuni 8.11.1994.
Eelnevaid valitsusi Raimo Jõerand ja Kiur Aarma filmis ei käsitle ning kõik pöörleb intervjuu andnud poliitikute ümber, kes kuulusid Isamaa tuumikusse. Laari valitsuses oli 749 päeva jooksul 25 ministrit, neist algusest peale kuus: Mart Laar (filmi peategelane) ja välja jäetud Andres Tarand, Arvo Niitenberg, Liia Hänni, Andi Meister, Jaan Leetsar. Lisaks Laarile räägivad filmis ministrid Heiki Kranich, Marju Lauristin, Jüri Luik, Kaido Kama, Lagle Parek ja nõunikud Tiit Pruuli ning Indrek Tarand.
Tegemist ei ole ajaloolistel faktidel põhineva dokumentaalfilmiga, vaid aastakümnetega ilusaks muutunud mälestustega. Laari valitsuse ebaõnnestumised olid õilsate kavatsustega. Põllumajandust(kolhoose) ei hävitatud, vaid Eesti ühendati lahti Venemaa turust. Omandireformi (sundüürnikud) ja varade ümberjagamist (erastamised) ei käsitleta.

Laar räägib valitsuse saavutusena krooni käibeletulekust, kuigi see juhtus Vähi valitsusega juunis 1992. Tema nõunik Pruuli räägib rublade müügist kui õilsast tehingust, millega rahastati Iisraelilt relvade ostmist.
Eesti lähiajaloost rääkiva filmina väärib „Rodeo“ kindlasti vaatamist.

VIRGO KRUVE

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga