Eesti inflatsioon Euroopa Liidu suurim

Augustis avalikustas Eurostat juulikuise inflatsiooni, s.t hinnatõusu andmed. Eestis on inflatsioon olnud eurotsooni suurim ühisrahaga liitumisest alates, ulatudes juulis 5,3 protsendini aastases võrdluses. Eurotsooni keskmine oli 2,5 protsenti.

27 liikmesriigi seas oli Eestist suurema inflatsiooniga kuni juunini Rumeenia, kus see ulatus 8,5 protsendini. 12 kuu keskmise järgi oli kõrgeim inflatsioon Rumeenias (7,6%), Eestis (4,9%) ja Kreekas (4,3%) ning madalaim Rootsis (1,6%), Tšehhis (1,9%) ja Hollandis (1,9%).

Võrreldes juuniga tõusid Eestis hinnad 0,6 protsenti, ja see on samuti 27 riigi suurim. Saksamaal oli tõus 0,5%, Portugalis 0,1% ja väljaspool eurotsooni – Bulgaarias 0,4% ning Tšehhis 0,3%. Ülejäänud riikides inflatsioon vähenes, neist enim: Küprosel (-1,9%), Itaalias (-1,7%), Belgias (-1,6%), Kreekas (-1,4%), Hispaanias (-1,2%) ja Sloveenias (-1,1%).

Kui võrrelda aprilli ja juuli inflatsiooni, siis see oli juulis eurotsooni riikidest suurenenud Belgias, Soomes ja Hollandis. Eurot mitte kasutavatest riikidest Lätis, Ungaris, Poolas, Rumeenias, Rootsis ja Suurbritannias. Graafikul toomata liikmesriikide inflatsioon oli juulis järgmine: Rumeenia 4,9%, Leedu 4,6%, Suurbritannia 4,4%, Läti 4,2%, Poola 3,6%, Bulgaaria 3,4%, Ungari 3,1%, Taani 3%, Tšehhi 1,9% ja Rootsi 1,6%.

Lubati ju, et eurole üleminek Eestis hindu ei tõsta, kuid seitsme kuu andmed näitavad, et hinnatõus on olnud märkimisväärne, mitmekordselt ületades majanduskriisis oleva Kreeka ja Iirimaa näitajaid.

Eurotsooni 17 liikmesriigi inflatsioon aprillis ja juulis (protsentides) võrreldes eelmise aasta sama kuuga. Andmed Eurostat, graafik Virgo Kruve
Eurotsooni 17 liikmesriigi inflatsioon aprillis ja juulis (protsentides) võrreldes eelmise aasta sama kuuga. Andmed Eurostat, graafik Virgo Kruve

Artikkel ilmus 31. augustil 2011 ajalehes Kesknädal
http://www.kesknadal.ee/est/uudised?id=17388

One Comment

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga