Reformierakonna juhatuse peenhäälestus

14. aprillil valis Reformierakond erakorralisel üldkogul uueks esimeheks ainsa kandidaadina üles seatud Kaja Kallase ning juhatusse 10 varasemat ja 6 uut liiget, kellest enamik tuli Toompea fraktsioonist. Päris uusi nimesid oli vaid 2.

Erakonna senine juhatus sai ametlikult kinnitatud 5 kuud tagasi, 7. novembril 2017, sest veebruari algul peetud üldkogul kasutatud elektrooniline hääletus Oravavõrgus tekitas registrit pidavates ametnikes küsitavusi. Umbes kuu hiljem teatas esimeheks valitud Hanno Pevkur oma soovist ametist loobuda ja toetada uueks juhiks Kaja Kallast. Ilmsemat näidet erakonna juhtimiskriisist, kui inimeste kiire vahetumine, on raske tuua.

Laupäeval peetud üritus toimus Tallinnas Ülemiste City’s SpaceX sündmuskeskuses. Kohale tuli 291 erakonna liiget, Oravavõrgus olid eelnevalt elektrooniliselt hääletanud 908 liiget. Reformierakonna esimeheks kinnitati ainsana kandideerinud Kaja Kallas (1067 häält), kes kuulus juhatusse alates 05.12.2013. Samuti osutusid tagasivalituks üle 16 aasta järjest juhatusse kuulunud Urmas Paet (854 häält), üle 12 aasta juhatusse kuulunud Jürgen Ligi (945) ja 7 aastat juhatusse kuulunud senine esimees Hanno Pevkur (869). Eelmisest juhatusest valiti tagasi ka varem juhatusse kuulunud Arto Aas (588), Aivar Sõerd (733), Urve Tiidus (635), Maris Lauri (827), Anne Sulling (691) ja Urmas Klaas (609). Enamik neist kuulub Toompea fraktsiooni; peale Euroopa Parlamendi saadiku Urmas Paeti ja Tartu linnapea Urmas Klaasi. Vanast juhatusest ei kandideerinud Siim Kallas, Andrei Korobeinik ja Ants Laaneots. Kalle Palling oli ainus, keda vanast juhatusest „umbusaldati“ valimata jätmisega.

Juhatuse „uutest“ ehk varem samuti juhatuses olnud liikmetest tuli samuti enamik Toompea fraktsioonist: Taavi Rõivas (685), Kristen Michal (599), Eerik Niiles Kross (547) ja Urmas Kruuse (503). Esmakordselt valitud regionaalsete juhatuseliikmetena tuli Põhja regiooni esindaja Laine Randjärv (Toompea fraktsioonist, 364 häält) ning üldsusele vähem tuntud Lõuna regiooni esindaja Andrus Seeme (257) ja Lääne regioonist Jaanus Ratas (102). Valimistulemuste põhjal Reformierakonna senine poliitiline suund ei muutu, sest Toompea fraktsioon säilitas esimehe ja 12 juhatuseliikme kohad.

Erakonna üldkogul pidasid kõne senine esimees Hanno Pevkur ja kandideeriv Kaja Kallas. Reformierakonda ei tervitanud teised erakonnad. Sõna ei saanud juhatusse kandideerijad.
Pärast kõneles ilma ettevalmistatud kõneta Riigikogu fraktsiooni esimees Jürgen Ligi, kes põhjendas opositsiooni sattumist väitega „Meid reedeti!“. Samuti rääkis ta sisetülist: „Meid on kutsutud riiki korraldama, mitte oma siseasjadest etendust tegema.“

Terje Trei (saadik Toompea fraktsioonist) tutvustas kinnitamist ootavat majandusaasta aruannet, mille koostamine „pisara võttis silma“. „Üle poole miljoni eurone negatiivne omakapital erineb tavapärasest./…/ Ebaselge on piirkondade rahaarvestus.“ Kui erakonna netovara on negatiivne kolmel järjestikusel aastal, tuleb asuda koostööle Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoniga majanduslike raskuste ületamiseks. Uuele juhatusele tehti ettepanek koostada käesoleva aasta eelarve positiivse netovara tulemiga ja jälgida selle täitmist (kulusid kärpida).

Ürituse lõpus tutvustati uut peasekretäri Kert Valdaru, kes on Kaja Kallase ülikoolikaaslane ja kes enda sõnul „tiksus“ 12 aastat Sotsiaaldemokraatlikus Erakonnas ja Reformierakonnas on alates 14.02.2014 ja kes sai meediasse tsitaadiga „Ma tajun hästi seda, kust raha tuleb, kust raha tekib ja kuhu ta võiks ka minna“.
Reformierakond läheb 10 kuu pärast toimuvatele valimistele samade poliitikute juhtimisel, kes valiti 2015. aastal Riigikogu Toompea fraktsiooni, mille esimees Jürgen Ligi oli 945 häälega populaarsuselt teine Kaja Kallase järel.

Artikkel ilmus ajalehes “Kesknädal” 18.04.2018
http://vana.kesknadal.ee/est/uudised?id=30445

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga