Eesti Televisioon kirjutab ajalugu ümber

Käimas on ulatuslik kunagise Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei (ERSP) ja Eesti Kongressi teavituskampaania. Isegi 20 aastat hiljem üritab nendes figureerinud seltskond endale kaela riputada Eesti veretu iseseisvumise pärga ning kõrvale tõrjuda tookordse valitsuse ja Rahvarinde tegevust.

Kuidagi teisiti ei ole võimalik nimetada suurel reedel esmaesitlusele tulnud propagandafilmi „Rahva vabadus”. Enn Tarto, Toomas Hendrik Ilves, Mart Laar, Rein Kilk, Lagle Parek, Jüri Adams, Trivimi Velliste, Liia Hänni, Tunne Kelam, Kaido Kama ja Illar Hallaste olid kõnelejatena kindlasti veenvad, aga kas keegi suudab neid meenutada öölaulupidudelt, Balti ketist või 20. augustil telemaja ja teletorni juures? Mina pole neid dokumentaalsetel filmilintidel nägema juhtunud. Nende puudumine vabadust reaalselt otsustanud toimingute juurest ei takistanud aga neil 90 minuti jooksul tänastele noortele oma sõnumit ja seisukohta edastamast. Vikerraadiost ja Klassikaraadiost võis samal ajal kuulda ülekannet Viimsi Jakobi kirikust.

Eesti ametliku iseseisvuse taastamise otsuse teinud valitsus tuli kokku pidulikule konverentsile Teaduste Akadeemia saali, kuid seda kajastas Kanal 2 „Reporter” 4,52 minutiga, TV3 0 minutiga ja ETV 3,04 minutiga, mille eel oli sama pikalt näidatud Tuhala nõiakaevu keemist. Pühapäeval oli ETV saates „Aeg luubis” 5-minutine teade, et eelmine samalaadne ajalugu ümber jutustav film „Laulev revolutsioon” on pälvinud ühe USA keskkooliõpetaja tähelepanu ja võib seal lausa õppekavasse jõuda.

Esmaspäeval oli 2. ülestõusmispüha, ja 90 minuti jooksul paiskus ETV eetrist kordusena „Rahva vabadus”, oodina ERSP-le.

Ilmus artiklina 7.04.2010 ajalehes Kesknädal
http://www.kesknadal.ee/est/uudised?id=14432

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga