Petitsioon.ee korjab meiliaadresse

Eesti Omanike Keskliit asus tegutsema pärast seda, kui 20. jaanuari Kesknädalas oli ilmunud artikkel neile eraldatud 500 000-kroonise projekti tulemuste puudumisest, ja 4. märtsil lõpuks avas internetis allkirjade kogumise lehe petitsioon.ee. Projektitaotlus esitati mullu kevadel. Kodanikuühiskonna Sihtkapitalilt (KÜSK) saadud poole miljoniga pidi leht avatama juba möödunud augustis või hiljemalt septembris.

Mida oleme saanud 500 000 krooni eest?

Lihtsalt öeldes, ühe samasuguse tarkvara, millega 2006. aastal korjati internetis Toomas Hendrik Ilvese toetuseks umbes 30 000 nime ning milles osaleja nimi tuvastati vaid ausõna ja e-maili aadressi abil. Ka 2010. aastal saab petitsioon.ee lehel osalema märkida ükskõik kelle nime, kui vaid viitsida vaeva näha e-maili registreerimisega. Selline nime kuritarvitamise ohver on aga väga raskes seisus, et tõestada enda mitteosalemist. Näiteks Postimehe ajakirjanik Priit Pullerits kirjutas avalduse politseile, sest tema nime all on kirjutatud internetis kommentaare. Petitsiooniga suunatakse poliitikat ja seepärast on võltsimine ohuks demokraatiale.

Projektiga sidus ennast Peeter Marvet, kes salvestas petitsioon.ee tutvustava video oma kodulehel tehnokratt.net, milles ta näitas petitsiooni allkirjastamist võltsitud ehk fake e-mailiga, juba allakirjutanute hulgast solvava nimega tegelase kustutamist ja samuti ühelt arvutilt antud kolme hääletamist.

Saame järeldada, et projekti ainus eesmärk ongi vaid e-mailide kogumine, sest ühtegi toetusnime ei saa usaldada. Vähemalt kuni ID-kaardi ja pangalingi ainsana kasutusele jäämiseni.

Sellest petitsioon.ee projektist on ennast taandamas ka Eesti Omanike Keskliit, mis kustutas oma kodulehelt projekti kirjelduse, et mitte valmistada piinlikkust Urmas Reinsalu ja Ken-Marti Vaheriga ühte erakonda kuuluvale regionaalminister Siim-Valmar Kiislerile, kes KÜSK-i eest vastutajana peab selgitama kõnealust projekti Riigikogu Keskfraktsiooni 27. jaanuari arupärimise peale.

Kunagi varem ei ole Eesti maksumaksja finantseerinud sedavõrd nõrgalt teostatud ideed, mis ei vasta ühelegi infoühiskonna ja osalusdemokraatia ootusele. Oleme tagasi 2000. aastas, kui sajandi suurkuju hääletamiseks piisas naabri nimest ja sõbra meiliaadressist.

Lisaks:

Peeter Marveti tutvustus projektile http://tehnokratt.net/2010/03/04/petitsioon-ee-funktsionaalsus/

Projekti algne kirjeldus Eesti Omanike Keskliidu lehel ekraanifotona

http://www.virgokruve.com/meedia/2010/01/100120-petitsioon.ee-projekti-foto.jpg

Artikkel ilmus 10.03.2010 ajalehes Kesknädal:
http://www.kesknadal.ee/est/g2/uudised?id=14247

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga