Karilaid on lahkunud Keskerakonnast

Jaanus Karilaid on Eesti poliitikas ilmselt ainus, kes on kirjutanud vähemalt 2 avaldust erakonnast lahkumiseks, need jäeti menetlemata ja teda hoiti aastaid sundparteistatuna. Siis pakkus partei talle töökohta põllumajandusministri nõunikuna(2002. a) ja valitavaid ametikohti ning tal kadus huvi lahkuda.

Lugesin eile uudist, et Karilaid kandideerib keskfraktsiooni juhiks. Sellest rääkiva ajalehe “Postimees” artikli juures andsin teada, et Karilaid on kirjutanud lahkumisavalduse Keskerakonnast. Päeval sain temalt teate: “Tere Virgo! ei ole kunagi sinu kohta kuulujutte levitanud. ja ei kavatse seda ka teha.”

Selline reageering nõuab selgitamist laiemale avalikkusele, sest ma lähtusin faktidest oma arvamust väljendades. Nimelt olin ise kõrval kui Jaanus Karilaid printis minu tindiprinteril välja avalduse Keskerakonnast lahkumiseks. See toimus suvel, tõenäoliselt aastal 2000. Mul ei ole selle kohta muud tõendit kui see, mis jäi meelde. Fotot ma sellest avaldusest teha ei saanud ega hiljem ei ole seda ka näinud. Ma ei saa väita, et ta viis selle avalduse ka ära aga sõpradelt kuuldu põhjal olevat Lauri Laasi keeldunud Karilaiu lahkumisavaldust vastu võtmast ja selle lausa puruks rebinud. Kas see toimus selle paberiga või mõne teisega, oli kahjuks teadmata, sest see tuli välja muu jutu sees ilma konkreetse viiteta toimumise ajale.

Küll olen ma aastaid hiljem näinud ühte teist avaldust, milles Jaanus Karilaid taandab ennast Keskerakonnast. See juhtus juulis 2004. kui erakonna Toompea büroos tehti remonti ja tühjendati kappe vanadest paberitest. Ühest kaustast tuligi välja järgnev A4 dokument (pildistatud 5.07.2004)

Jaanus Karilaid taandab ennast Keskerakonna liikme staatusest
Jaanus Karilaid taandab ennast Keskerakonna liikme staatusest. 16.03.2000. Foto Virgo Kruve 5.07.2004

Lisan juurde ka foto ruumist kus see leiti.

avalduse leidmise ruum
Avalduse leidmise ruum.

Seda avaldust on peale minu näinud vähemalt 2 inimest. Neist 1 on sellest palju aastaid(ca 5-7) tagasi rääkinud televisioonis. Üks leidjatest tegi sellest must-valge koopia ja näitas seda Jaanus Karilaiule, mis minu mälu järgi toimus samal päeval, sest 5. juuli oli esmaspäev ja esmaspäeviti toimusid erakonna juhatused. Kui ta tuli tagasi ja rääkis juhtunust, siis minule on meelde jäänud, et Karilaid läks seda nähes väga närvi ja hakkas pärima, et kuidas see välja tuli. Meie jaoks kinnitas see dokumendi autentsust. Ma ei tea, mis sai originaalist edasi või kelle kätte see jäi. Tõenäoliselt oskab sellele vastata inimene, kes rääkis sellest televisioonis, sest tookord olid sellised dokumente puudutavad asjad ka tema tööks.

Muidugi võib Jaanus Karilaid öelda, et ta on jätkuvalt Keskerakonna liige ja sellistel lahkumisavaldustel ei ole kaalu. Minu jaoks on siiski vahe, kas inimesel on poliitilised vaated ja soov tegutseda erakonnas või näeb ta lihtsalt organisatsiooni, mida lüpsta ja ära kasutada(Karilaiu tegevus). Nii Jaanus Karilaid, Lauri Laasi kui mina ise astusime koos Keskerakonda 6.05.1997. Esimesena kirjutas avalduse lahkumiseks Jaanus Karilaid vähem kui 3 aastat hiljem ehk 16.03.2000. Praeguseks on sellest möödunud 16 aastat sundparteistamist ja tal on iga nädal mitu esinemist meedias mõnel erakonda puudutaval teemal. Ma usun, et ta tegutseb praegu Keskerakonna huvides aga ainult selles ulatuses, mis on kasulik temale endale.

Mina ise lahkusin erakonnast 1.01.2009 ja samuti on lahkunud teised dokumendi leidmise juures olnud inimesed. Selle info avaldamisest ei saa minu arvates keegi kasu. Õigupoolest oleks pidanud Karilaiu tegeliku isiku kohta kirjutama juba palju aastaid tagasi aga see jäi tegemata olulisemate asjade tõttu. Aastatega on tehtud tuhandeid pilte ja nende seast 1 faili väljaotsimine võtab aega. Kuni eilseni ei olnud mul selleks põhjust, sest keegi ei “tellinud sellest rääkimist” ja nüüd juhtus see Karilaiu ülbuse pärast, kes nimetas minu mälu ja nähtud asju võrdseks kuulujuttude rääkimisega.

Teema korjas üles ja tsiteeris muutmata kujul ka EPL/Delfi, kus oli Jaanus Karilaiu kinnitus, et avaldus oli ehtne ja selgitus, et “tal oli perekondlikult raske aeg.” Kahjuks on see hiljem kadunud. Tookord seda lugedes ei jõudnud kahjuks linkida aga ilmselt tegin ekraanipildid, mida pean otsima(tõenäoliselt alles). Arvestades 2016. aasta sügise sündmusi, kus Keskerakond võeti üle ja mitmed poliitikud tunnistasid prokuratuuri protsessis eelmise esimehe vastu, võib sellise ülestunnistuse kadumist seostada koostööga nende inimestega, kelle kohta Reiljan ütles “struktuurides on kallutatud jõud.”

Täiendan seda teksti vajadusel uue infoga.

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga