Nädal Euroopas 19.-25. juuli

Esmaspäeval 19. juulil nõrgenes Ungari forint euro suhtes ja Budapesti aktsiaturg langes 3 protsendile pärast IMF-i poolt täiendavate kärpimiste nõudmist, et vähendada 3,8 protsendini ulatuvat eelarve defitsiiti. Valitsuse jaoks muutus laenamine senisest kallimaks. Reitinguagentuur Moody´s alandas Iirimaa riigi võlakirjad tasemele AA2, sest järgmised 3 kuni 5 aastat on majanduskasv tagasihoidlik. Eurostati raport kaubavedude kohta annab teada, et 23 protsenti sellest langeb Poola ning võrdselt 9 protsenti Tšehhi ja Slovakkia autofirmadele. Liikmesriikide ehitussektor aasta jooksul kasvas Suurbritannias 10 protsenti, Hollandis 5,7 ja Saksamaal 3,8 protsenti ning vähenes Rumeenias -20,2 protsenti, Hispaanias -18,9 ning Bulgaarias -16,6 protsenti. Baltikum: Eesti -6,6, Läti -1 ja Leedu -11,8 protsenti.

Teisipäeval kohtus Suurbritannia peaminister David Cameron Washingtonis USA presidendi Barack Obamaga. 3 tunni jooksul arutati Afganistani, Lähis-Ida, Mehhiko lahe naftalekke ja majanduse küsimusi. Soome president Tarja Halonen ja peaminister Mari Kiviniemi võõrustasid Naantalis Venemaa president Dmitri Medvedevit.

Kolmapäeval häiris Prantsusmaa lennujuhtide streik sise- ja rahvusvahelisi lende. Ollakse vastu 27 rahvusliku lennujuhtimise süsteemi koondamisele üheksaks keskuseks, mis vähendab töökohtade arvu.

Euroopa Komisjon teatas, et kahjumit tootvad söekaevandused tuleb sulgeda järgmise nelja aasta jooksul. Otsus puudutab Saksamaa Ruhri ja Rumeenia Jiu piirkonda ning Kirde-Hispaaniat. Üle poole EL-i elektrijaamade kivisöest on imporditud. Rumeenias kaevati perekonna palvel lahti kukutatud presidendi Nicolae Ceausescu haud, et võtta DNA proove. Juunis müüdi Suurbritannias elamispindu 15 % rohkem kui mullu.

Neljapäeval tegi Haagis asuv rahvusvaheline kohus otsuse, mille järgi Kosovo iseseisvumine ei rikkunud rahvusvahelist õigust. Geopoliitika seati kõrgemale serblaste ajaloolisest õigusest. Nicolas Sarkozy teatas Saint-Nazaire laevatehase töölistele esinedes, et nad saavad koos venelastega ehitada kaks Mistral klassi sõjalaeva. “Läbirääkimised veel käivad, aga otsus on kindel.”

Eurostat raport EU27 riigi kaubavahetuse kohta: I kvartalis oli väliskaubanduse puudujääk 34,8 miljardit € (50,6 miljardit 2009.) ja rohkem eksporditi USA-sse 14,1 (miljardit €), Šveitsi 4,4, Hong Kongi 4,1, Kanadasse 2,2 ja Indiasse 0,9. Defitsiidis oli kauplemine Hiina -30,9 (miljardit €), Venemaa -13,5 ja Jaapaniga -7. Suurbritannias toodeti juunis 28,6 protsenti rohkem autosid kui aasta varem. Rootsi Volvo müüs 24 protsenti rohkem veoautosid, 476 miljoni € väärtuses. Hispaania võttis vastu kolm Kuuba teisitimõtlejat.

Reedel said Euroopa pangad teada stressitesti tulemused (omakapitali vajadus tulevaste kriisidega toime tulemiseks). Eurostat avaldas raporti teises riigis töötamisega teenitud palkade kohta. 2009. saldo järgi maksid võõrtöölistele rohkem Itaalia 6,5 (miljardit €), Saksamaa 2,9, Hispaania 2,3, Prantsusmaa 2,0 ja Holland 0,5. Võõrsil töötamisest teenisid enim Rumeenia 2,8 (miljardit €), Poola 2,7, Portugal 1,7, Bulgaaria 0,68 ja Leedu 0,34.

Saksamaal tõusis majanduskindluse indeks 20 aasta kõrgeimale tasemele ja see näitab tugevat majandust keset majanduskriise põdevat Euroopat.

Laupäev. Saksamaa kuulsat Love Parade´i peeti Berliini asemel Düsseldorfi lähedal Duisburgis vanas raudteejaamas. Miljoni kohaletulnuga üritust jäi varjutama sissepääsueelses tunnelis puhkenud paanika ja 19 noore surnuks tallamine.

Pühapäeval lõppes Inglismaal nädalane Farnborough rahvusvaheline lennušõu, kus käis vähemalt 120 000 külastajat ja sõlmiti 47 miljardi dollari väärtuses lepinguid lennukitele (rekord oli 88,7 miljardit 2008. aastal). Möödus 10 aastat Pariisi Concorde lennuõnnetusest.
Hispaanlane Alberto Contador (pildil kollases) tuli kolmandat korda järjest 3600 kilomeetrise Tour de France võitjaks. Teine oli Andy Schleck Luksemburgist ja kolmas Denis Menchov Venemaalt.

Artikkel ilmus 28. juulil 2010 ajalehes Kesknädal
http://www.kesknadal.ee/est/g2/uudised?id=15053

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga