Nädal Euroopas 26. juuli -1. august

Esmaspäeval, 26. juulil algasid Barcelonas kergejõustiku Euroopa meistrivõistlused.

Euroopa Liidu välisministrid kohtusid ühise välisteenistuse loomise arutamiseks; vastuseisu tekitab riiklike eelarvete kärpimine, et luua 3 miljardi € eelarvega uus teenistus.

Iraanile kehtestati täiendavad sanktsioonid.

Baieris avati 99. Richard Wagneri festival.

Rumeenia Karpaatides Zarnesti linna lähedal kukkus sõjaväeõppusel alla Iisraeli kopter, hukkus 7 inimest.

Teisipäeval avaldati Eurostati demograafiaraport. 1. jaanuaril 2010 elas Euroopa Liidus 501,1 miljonit inimest, kasv oli aastaga 1,4 miljonit, sellest 0,9 miljonit immigrandid. Eurot kasutavas 16 riigis elas 329,5 miljonit.

Island alustas kõnelusi Euroopa Liiduga liitumiseks. Probleemiks on Islandi soovimatus liikmesriikide laevu kalastama lubada, vaalapüügi pooldamine ja vaidlused Icesave panga kohustuste üle.

Suurbritannia peaminister David Cameron (pildil) avaldas Türgis toetust selle riigi liitumisele Euroopa Liiduga.

Suurbritannia doteerib alates jaanuarist 2011 iga elektriauto ostjat 5000 £ ehk 95 000 krooniga.

Korporatsiooni BP (British Petroleum) inglasest juht Tony Hayward astus Mehhiko lahe naftareostuse pärast tagasi ja suundus tööle firma Siberi projekti; asemele toodi ameeriklane Robert Dudley.

Kolmapäeval keelustas Kataloonia parlament esimesena Hispaanias härjavõitlused.

Sajad FIAT-i Mirafiori tehaste töölistest (5800) protestisid firma plaani vastu viia mõnede mudelite tootmine Serbiasse, sest kardavad koondamisi.

Saksamaa välisminister Guido Westerwelle viibib Istanbulis. Türgi Euroopa Liitu kuulumise vastu on Saksamaa ja Prantsusmaa.

Portugali metsatulekahjude kustutamisel osalevad kaks Itaalia lennukit.

Neljapäeval küsitles Prantsuse politsei tööminister Eric Woerth´i riigi rikkaima naise Liliane Bettencourt’i poolt valitsevale UMP parteile tehtud annetuste pärast.

Prantsusmaa esileedi Carla Bruni osales Woody Alleni filmi “Midnight in Paris” („Südaöö Pariisis”) võtetel.

Soome peaministri Mari Kiviniemi sõnul jääb samasooliste abielude seadustamine järgmisele valitsusele.

Finnair liisis Aasia-lendudele kaks 270-kohalist Airbus A340 lennukit.

Hollandi naftafirma Royal Dutch Shell II kvartali kasum oli 4,5 miljardit dollarit (Eesti Vabariigi eelarve tulud 2010. a on 7 miljardit dollarit).

David Cameron viibib visiidil Indias.

Reede. Eurostati raport töötuse kohta. Eurot kasutavate riikide töötus oli juunis 10%, seega samasugune kui maikuus, ja EL-i 27 riigis 9,6%. Rakenduseta on 23,06 miljonit, neist 15,77 eurotsoonis. Madalaima töötusega olid Austria (3,9%) ja Holland (4,4%) ning kõrgeimaga Hispaania (20%), Läti (20%) ja Eesti (19%). Alla 25-aastaste noorte tööpuudus oli samuti kõrgeim Hispaanias (40,3%), Eestis (39,8%) ja Lätis (39,5%). Aasta lõikes oli suurim töötuse tõus I kvartalis Eestis (11%-lt 19%-le) ja Lätis (13,4%-lt 20%-le).

Londoni linnapea Boris Johnson ja 12 000 vabatahtlikku alustasid linnas jalgrataste rentimise testkuud, et vähendada kesklinna autoliiklust ja õhusaastet.

Laupäeval alustasid Suurbritannia sõdurid Afganistani Helmandi provintsis pealetungi Saidabadi linna vallutamiseks.

Prantsuse president Nicolas Sarkozy oli visiidil Grenoble’i linnas; seal toimunud noorterahutustest rääkides avaldas ta arvamust, et igalt politsei vastu astuvalt immigrandilt tuleks kodakondsus ära võtta.

Pühapäeval, 1. augustil lõpetasid Kreeka veokijuhid terve nädala kestnud streigi, mis oli suunatud peamiselt IMF-i esitatud nõudmiste vastu.

Holland lõpetas oma 1950 sõduri missiooni Afganistani Uruzgani provintsis, nelja aasta jooksul sai surma 24 ja haavata 140. Järgmised lahkujad on Kanada 2011. ja Poola 2012. aastal.

Jõustus kobarpomme keelustav rahvusvaheline leping, millega Eesti ei liitunud.

Saksamaa mälestas Love Parade’il tekkinud trügina 21 ohvrit (vigastatuid 500).

VIRGO KRUVE

MTÜ Eurosaadik

Artikkel ilmus 4. augustil 2010 ajalehes Kesknädal
http://www.kesknadal.ee/est/uudised?id=15094

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga