Massimõrv Eesti internetis

4. veebruaril 2011 võib toimuda Eesti internetis suur virtuaalne massimõrv – kustutamise tõttu muutuvad kättesaamatuks kümned tuhanded uuendamata jäetud .ee domeenid. Novembri alguse seisuga oli 79 000 domeeni seast uuendatud vaid 10%.

5. juulil jõustusid uued reeglid Eesti maatunnusega .ee domeenide registreerijatele. Kui varem said endale meelepärase .ee domeeni ehk internetiaadressi registreerida vaid juriidilised isikud ja piiranguga – üks Äriregistris oleva registrikoodi kohta, siis uute reeglite järgi saavad .ee domeeni registreerida ka eraisikud ja aadresside arvule ei tehta piiranguid.

Ometigi on piirangute kaotamisel ka väga suured negatiivsed tagajärjed. Sellele viitabki asjaolu, et 6-kuulise üleminekuperioodi jooksul on uuendatud vaid kümnendik seni registreeritud domeenidest ja tähtaeg lõppeb 5. jaanuaril 2011.

Samuti on huvi uute aadresside registreerimise vastu leige. Ligi nelja kuu jooksul oli 28. oktoobriks registris 92 172 .ee domeeni, mis annab juurdekasvuks 13 172 domeeni ehk 14,29 protsenti. Inimeste leiget huvi uute aadresside registreerimiseks ja varemregistreeritute pikendamiseks selgitavad mitmed asjaolud.

Domeeni registreerimise hind tõusis 6,3-kordseks

Esiteks, seni oli domeenide registreerimine kasutajatele tasuta. Kui varem sai seda korraldanud EENet hakkama 45 krooni riigieelarve rahaga ühe domeeni kohta, siis suvest teeb Eesti Interneti Sihtasutus (EIS) seda 6,3 korda kallimalt ehk 285 krooniga, koos käibemaksuga 342 krooni eest. Selle näitajaga oleme Euroopa kallimate domeenide seas, sest meie domeen maksab 21.86 €, aga meie naabrite lätlaste .lv 10,50 € ja soomlaste .fi 13 €. Samuti meist odavamad on rootslaste, taanlaste ning suurte riikide Hispaania, Prantsusmaa, Saksamaa, Suurbritannia ja Itaalia domeenid. Euroopa Liidu tunnusega .eu domeen on lausa kolm korda odavam!

Teiseks, domeeni tuleb uuendada ja maksu tasuda igal aastal. Siiani oli see tähtajatu ning paljud aadresside kasutajad ei muretsenud, kui selle aastaid varem registreerinud juriidiline isik vahepeal registrist kustutati.

Koos uute reeglite jõustumisega lähevad sellised aadressid nüüd kustutamisele ja puudub võimalus neid vahepeal ümber registreerida. Registri andmed saavad surnud firmadest muidugi puhtaks, aga ükski firma ei saaks kannatada 60-päevast lehe maasolekut, mis tekib kustutamise ja uuesti registreerimiseks kättesaadavaks tegemise vahel.

Kolmandaks, reform käivitati ilma täpitähtede õ, ä, ö ja ü toetuseta (IDN tugi). Neid täpitähti võimaldavad .eu domeenid ning naabrid Läti, Rootsi ja Soome. 11. novembril lubas EIS-i juht Marek-Andres Kauts Vikerraadio „Huvitaja” saates täpitähtede võimalust järgmisest aastast. Veel üks näide reformi puudulikust teostusest.

Neljandaks, reformitegijad ei arvestanud intellektuaalse omandi (ärinimi, kaubamärk, patent jne) omanike huviga saada senistelt jäikadelt reeglitelt üle mineku eel võimalus näiteks kaubamärk domeenina registreerida ja tegid selle registreerimise kõigile vabaks põhimõttel „kes ees, see mees”. Sellise registreeringu vaidlustamine maksab nüüd minimaalselt 10 800 krooni. Seejuures ei ole domeenide vahekohtu otsus osapooltele siduv ja seda võib edasi vaielda kohtus. Näiteks Soomes on selletaoline domeeni registreeringu vaidlustamine tasuta ja Rootsis maksab see kuni 56 protsenti vähem kui Eestis ehk 4000 Rootsi krooni.

Viiendaks, eraisikutelt küsitakse kolmanda tasandi pri.ee alamdomeeni eest samaväärset hinda kui teise taseme .ee domeenide eest.

Ahnus ja ebapädevus

Kokkuvõttes: Eesti Interneti Sihtasutus on osutunud ahneks ja ebapädevaks. Tartu rahu mälestamise päeval võiksime teha leinapärja ka kümnetele tuhandetele kustutatavatele .ee aadressidele, mille omanikud sunniti lahkuma kallilt .ee aadressilt, näiteks 12 000 eraisikule pri.ee domeenist.

Kui erakond Isamaa ajas omandireformi aluste seadusega kodudest välja sadakond tuhat sundüürnikku, siis Isamaa ja Res Publica Liidu liikmed minister Juhan Parts ja EIS-i juht Marek-Andres Kauts teevad seda virtuaalselt poolesaja tuhande .ee domeeni omanikuga, soovides kalli domeeniga rikastuda.

 

VIRGO KRUVE, ettevõtja

Tabelid: Eesti, Läti, Soome, Rootsi ja .eu domeenide hinna ning registreeritud domeenide arvu võrdlus.

 

Tabel: Eesti, Läti, Soome, Rootsi ja .eu domeeni hind eurodes.

Tabel 2: Eesti, Läti, Soome, Rootsi ja .eu registreeritud domeeni arv käesolevaks ajaks.

Artikkel ilmus ajalehes Kesknädal 17. novembril 2010
http://www.kesknadal.ee/est/uudised?id=15735

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga