Nädal Euroopas 28. juuni kuni 4. juuli

Esmaspäeval, 28. juunil avaldas Eurostat aruande liikmesriikide maksudest ja selgus, et kõige madalamad kapitali maksud olid Eestis 10,6 % ja Leedus 12,4 %, kui keskmine on 26,1 % ja kõrgeimad Prantsusmaal 38,8 %, Taanis 43,1 % ja Suurbritannias 45,9 %.

Teisipäeval streikisid Hispaania ametiühingud valitsuse kärpekavade vastu, mis ähvardavad riiki Kreeka sarnase kriisiga. Kreekas oli samal päeval 5. üldstreik alates veebruaris ilmsiks tulnud võlakriisist ja inimest avaldasid meelt kärpekavade ja radikaalse pensionireformi (pensioniea tõstmise) vastu.

Kolmapäeval käis Eestis visiidil Soome uus peaminister Mari Kiviniemi, kes jätkab Keskpartei uue juhina Matti Vanhaneni tööd. Prantsusmaa rahandusminister Francois Baroin teatas plaanist kärpida varasema 100 miljardi euro järel veel 10 miljardit eurot läbi maksusoodustuste vähendamise või tühistamise. Eesmärk on valitsuse kulusid vähendada 10 protsenti. Portugali peaminister Jose Socrates peatas Portugali Telekomi vähemusosaluse müügi, sest peab seda riigile strateegiliseks (Eesti Telekom müüdi eelmisel aastal).

Neljapäevast on Euroopa Liidu eesistuja Hispaania asemel Belgia, kus on ametis Yves Leterme vahevalitsus. Prioriteetidena nähakse rahanduse reguleerimist ja majanduslikku koostööd. Soome Eduskunta kiitis heaks kahe uue tuumareaktori ehitamise valitsusse kuuluvate Kokoomuse ja Keskusta häältega, hoolimata valitsusse kuuluvate roheliste vastuhäältest. Samuti tõusis Soomes käibemaks 1 protsendi võrra ning on nüüd 23 %, kuid toiduainete käibemaks tõusis 12 % pealt 13-le ning sama määr kehtib toitlustuskohtades. Rootsi keskpank tõstis kahe aasta järel intressi 0,5 protsendini, aga alandas 2011-2012 majanduskasvu prognoosi, sest teiste riikide kärped mõjutavad eksportivaid tööstusi.

Reedel avaldas Eurostat maikuu tööpuuduse näitajad 27 liikmesriigis. Suurimad on need Lätis 20 %, Hispaanias 19,9 % ja Eestis 19 % ning väikseimad Austrias 4 % ja Hollandis 4,3 %. Kokku on ilma tööta 23,1 miljonit inimest ja Euroopa Liidu keskmine oli 9,6 %.

Laupäeval peetud 15. naisekandmise MM võistlustel Soomes Sonkajärvel said Eesti esindajad Alar Voogle ja Kristi Viltrop hõbemedali. Esikoht on Eestisse tulnud 11 korda.

Pühapäeval, 4. juulil toimus Poolas presidendivalimiste teine voor. Võitis Euroopa-meelne Bronislaw Komorowski. Suurbritannia mõned ministeeriumid peavad oma eelarveid vähendama maikuus kokku lepitud 25 protsendi asemel lausa 40 protsenti, mis tekitab meelepaha. Terve nädala kestnud üleujutused on Rumeenias põhjustanud 25 inimese surma. Kuumalaine on tabanud suuremat osa Euroopast.

Artikkel ilmus 7. juulil 2010 ajalehes Kesknädal
http://www.kesknadal.ee/est/g2/uudised?id=14963

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga