Nädal Euroopas 6.-12. september

Esmaspäeval, 6. septembril otsustas Angela Merkeli valitsus pikendada 17 tuumajaama reaktorite tööiga 8-16 aasta võrra, sõltuvalt nende vanusest. Kütusevarrastele kehtestati 6 aastaks maks, mis toob igal aastal 2,3 miljardit € ning millega rahastatakse taastuvenergiat.

* Põhja-Rootsis leiti muundatud kartulisorti Amadea, mille kasvatamine ei ole EL-is lubatud.

Teisipäeval oli Prantsusmaal üldstreik, kus osales politsei hinnangul 1,1 miljonit, ametiühingute andmetel aga 2,7 miljonit töötajat. Protestiti valitsuse kava vastu tõsta pensioniiga kahe aasta võrra, 62 eluaastani.

* Euroopa Parlament alustas Strasbourgis pärast suvepuhkust Euroopa Komisjoni presidendi Jose Manuel Barroso kõnega “Olukorrast riigis”, milles ta ütles: “Euroopa peab näitama, et ta on enam kui vaid 27 erinevat rahvuslikku lähenemist. Me kas ujume koos või upume eraldi.”

* Euroopa rahandusministrite kohtumisel lepiti kokku riiklike eelarvete kooskõlastamine Brüsseliga, kuid see ootab Euroopa Parlamendi kinnitust. Finantstehingute maksustamisel säilisid erimeelsused. Prantsuse rahandusminister Christine Lagarde: “Tehniliselt on see teostatav, praktikas on see raske. Poliitiliselt on see soovitav, kuigi finantsiliselt ennustamatu.”

* Muudatused Kreeka valitsuses. Ametikohti vahetasid kõik peale rahandusminister George Papaconstantinou, kes sai ka majandusministriks.

* Eurostati raport välisriikide kodanike kohta liikmesmaades. 1. jaanuaril 2009 elas 27 liikmesriigis 31,9 miljonit võõrkodanikku, sellest 11,9 miljonit oli väljastpoolt liikmesmaid (Euroopast 7,2 miljonit, Aafrikast 4,9 miljonit, Aasiast 4 miljonit ja Ameerikast 3,3 miljonit). Võõrkodanikud moodustasid 6,4% kogu rahvastikust. Enim oli neid Luksemburgis (44%), Lätis (18%), Küprosel ja Eestis (16%). Alla 1 protsendi on võõrkodanikke Poolas, Rumeenias, Bulgaarias ja Slovakkias. Suurim protsent väljastpoolt EL-i pärinevaid kodanikke oli Lätis (17,5%), Eestis (15,3%) ja Kreekas (6,8%).

Kolmapäeval andis Saksamaa kantsler Angela Merkel Potsdamis ajakirjandusvabaduse auhinna karikaturist Kurt Westergaard´ile (pildil vasakult teine), kelle Muhammedi-joonistused on põhjustanud proteste ja 50 inimese hukkumist.

* Euroopa Kohtu otsusega peab Saksamaa lõpetama hasartmängu ja loteriide riikliku monopoli.

* Euroopa Parlament karmistas loomkatsete reegleid.

Neljapäeval hoiatas OECD majanduskriisist taastumise aeglustumise eest, sest  kinnisvarahindadel puudub selge suund ja töötus mõjutab tarbimist. Liikmesmaadele soovitati laenude nullilähedasi intresse. Suurbritannias on keskpanga intress olnud 18 kuud muutumatuna 0,5%.

* Euroopa Parlament nõudis Prantsuse valitsuselt mustlaste väljasaatmise “kohest peatamist”.

* Hispaania parlamendi ülemkoda kinnitas Jose Luis Rodriquez Zapatero valitsuse muudatused tööseaduses, mis teevad vallandamise ja palkamise lihtsamaks ning töötud ei saa keelduda tööpakkumistest. Ametiühingutel on sotsialistide valitsusega olnud head suhted, kuid nüüd on häälekalt protestitud ja kuu lõpul tuleb üldstreik.

Reedel algas Bonnis terve kuu kestev Beethoveni festival, kus dirigeerib ka Paavo Järvi.

* Ilmus Eurostati aastaraamat, 2008. aastal moodustasid valitsuse kulutused SKP-st alla 40 protsendi Bulgaarias, Eestis, Lätis, Leedus, Luksemburgis, Rumeenias ja Slovakkias. Üle 50 protsendi kulutasid Belgia, Taani, Prantsusmaa ja Rootsi.

Laupäev. Eurostati raport EL27 liikmesriigi kaubavahetuse kohta II kvartalis, mis oli 50,8 miljardiga defitsiidis (-1,7% SKP). Esimeses kvartalis oli -34,8 miljardit € (-1,2%).

* Kosovos Mitrovicas pidid rahuvalvajad sekkuma kui albaanlased rõõmustasid Türgi võidu pärast Serbia üle korvpalli MM-il ning loopisid serblasi kividega.

* 20 000 kreeklast protestis sotsialistist peaministri George Papandreou kärpekavade, maksutõusude ja pensionivähendamiste vastu.

Pühapäeval toimus 72 miljoni elanikuga Türgis referendum põhiseaduse muutmiseks. Osales 77% hääleõiguslikest. 58% toetas peaminister Recep Tayyip Erdogani (pildil) ettepanekuid (vajalikud EL-iga liitumiseks).

 

VIRGO KRUVE

MTÜ Eurosaadik

Artikkel ilmus ajalehes Kesknädal 15. september 2010
http://www.kesknadal.ee/est/g2/uudised?id=15314

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga