IRL-i emapension ei hüvita pensioniea tõstmist

Viimase aja sagedasim telereklaam oli Isamaa ja Res Publica Liidu emapensionist. Ainus erakonna valimisnimekirja esikümnesse mahtunud naine Ene Ergma selgitab skeemi taustal, et lastekasvatamise eest hakkavad isamaalised respublikaanid maksma naistele lisapensioni. Ilmselt üritavad nad kopeerida kunagiste Mõõdukate vanemapalga-ideed, mille Reformierakond on reaalselt ellu viinud.

Eelmistel valimistel saatis edu neid lubadusi, mis andsid rahva bioloogilise taastootmise eest vastu maksumaksja raha. Näiteks 2010. aastal kulus vanemapalgale 2,3 miljardit krooni ja kõigile teistele peretoetustele vaid 1,6 miljardit.

Ilmselt ei kannataks Eesti eelarve välja teist sama kallist lubadust. Seda pole ka vaja, sest Isamaa ja Res Publica Liit tõstis pensionilesaamise vanuse 65 eluaastani ja vähendas sellega pensionikassa väljamakseid 1,5 miljardi krooni võrra aastas.

Lastetu Ergma õõnes jutt

Need telereklaamid emapensionist on õõnsad, sest rääkija juba ise ei veena, kuna tal endal pole lapsi. Astrofüüsika ja teadusetegemine võivad olla lastest tähtsamad, aga erakonnas võiks leiduda siiski usutavam poliitik sel teemal rääkima.

Kas tõesti polnud pereväärtusi tähtsustavas erakonnas ühtegi ema, keda seda reklaami rääkima kutsuda? Näiteks pakub Kesknädal välja viie lapse ema Liisa-Ly Pakosta, kes asub üldises nimekirjas millegipärast alles 17. kohal ja läheb neile valimistele kodussünnitamise eestkõnelejana.

Selline eluvõõrus tõestab, et erakonnas on võimu võtnud kunagised „äraostmatud”, kes endise isamaalase asemel eelistavad ikkagi respublikaanist tädi Enet. Võimalik, et siin sai määravaks lähedus endistele „äraostmatutele” Urmas Reinsalule, Ken-Marti Vaherile ja Indrek Raudsele.

Miks lubati pensionid kahekordistada?

Eelmistel valimistel lubas Reformierakond pensionid kahekordistada. Me kõik kuulsime seda Andrus Ansipi suust toonastest reklaamidest. Rahaliselt on summa tõusnud mõnikümmend protsenti, aga märksa rohkem raha võetakse ära läbi vahepeal tehtud maksutõusude: kaugküte kallines, aktsiisid ja käibemaks tõusid. Kui arvestada siia juurde ka hinnatõusud, tegelik pensioni ostujõud on hoopis vähenenud.

Praegune valitsusliit ei ole säilitanud umbes 300 tuhande pensionäri elatustaset. Selle asemel on läbi surutud vähemalt 580 tuhande töötava inimese pensioniea tõus kahe aasta võrra – 65. eluaastani.

NB! 65-aastaselt pensionile saamise poolt hääletajad

Mina tulevase pensionärina pean meeles ega hääleta nende poolt, kes võtsid minult ära õiguse kahe aasta jooksul saada pensioni. Need olid 7. aprillil 2010 seaduseelnõu 652 SE toetajad Reformierakonnast ja IRL-ist: Rein Aidma, Robert Antropov, Peep Aru, Hannes Astok, Ivi Eenmaa, Igor Gräzin, Andres Herkel, Kaia Iva, Tõnu Juul, Helmer Jõgi, Katrin Karisma-Krumm, Ene Kaups, Mari-Ann Kelam, Urmas Klaas, Elle Kull, Tõnis Kõiv, Tarmo Kõuts, Mart Laar, Väino Linde, Lauri Luik, Maret Maripuu, Silver Meikar, Marko Mihkelson, Tatjana Muravjova, Leino Mägi, Erki Nool, Mart Nutt, Liisa-Ly Pakosta, Kalle Palling, Keit Pentus, Jaanus Rahumägi, Mati Raidma, Urmas Reinsalu, Rain Rosimannus, Taavi Rõivas, Jaak Salumets, Erik Salumäe, Sven Sester, Imre Sooäär, Margus Tsahkna, Toomas Tõniste, Ken-Marti Vaher, Lauri Vahtre, Trivimi Velliste, Harri Õunapuu ja Margus Lepik, samuti nende toetajad Eestimaa Roheliste fraktsioonist: Valdur Lahtvee, Maret Merisaar ja Marek Strandberg; lisaks fraktsioonitu Tarmo Mänd.

NB! 63-aastaselt pensionile saamise poolt hääletajad

Pensioniea tõstmise eelnõu vastu hääletasid ja seisid praeguste töötajate huvide eest Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Rahvaliidu saadikud: Eldar Efendijev, Helle Kalda, Lembit Kaljuvee, Kalev Kallo, Valeri Korb, Kalev Kotkas, Peeter Kreitzberg, Tiit Kuusmik, Kalvi Kõva, Kalle Laanet, Lauri Laasi, Heimar Lenk, Inara Luigas, Jaanus Marrandi, Sven Mikser, Eiki Nestor, Georg Pelisaar, Heljo Pikhof, Nelli Privalova, Nikolai Põdramägi, Jüri Ratas, Rein Ratas, Mailis Reps, Aivar Riisalu, Hannes Rumm, Indrek Saar, Arvo Sarapuu, Evelyn Sepp, Ain Seppik, Kadri Simson, Mark Soosaar, Olga Sõtnik, Jüri Tamm, Toivo Tootsen, Mai Treial, Ester Tuiksoo, Marika Tuus, Toomas Varek ja Villu Reiljan.

Ene Ergma puudus hääletamiselt!

Riigikogu spiiker puudus pensioniea tõstmise otsustanud istungilt.

See muudab ta emapensioni eestkõnelejana veelgi vähem usutavaks, sest Isamaa ja Res Publica Liidus on püksid meeste jalas isegi siis, kui naine kannab pükse.

 

SILMAKIRJALIKKUSE TIPP: Telereklaamis lubab Ene Ergma pensionide tõusu emapensioni kehtestamise kaudu. Tegelikult on IRL otsustanud, et „Sinu kindel võit" on kohustus töötada 65. eluaastani.
SILMAKIRJALIKKUSE TIPP: Telereklaamis lubab Ene Ergma pensionide tõusu emapensioni kehtestamise kaudu. Tegelikult on IRL otsustanud, et „Sinu kindel võit” on kohustus töötada 65. eluaastani.

 

[esiletõste] Kas tõesti polnud oma sõnul pereväärtusi tähtsustavas IRL-is ühtegi ema, keda emapensioni reklaamima kutsuda? Kesknädal pakuks välja viie lapse ema Liisa-Ly Pakosta, kes asub IRL-i üldises nimekirjas millegipärast alles 17. kohal. Selline eluvõõrus tõestab, et erakonnas on võimu võtnud kunagised „meesäraostmatud”, kes endise isamaalase asemel eelistavad ikkagi respublikaanist tädi Enet.

Artikkel ilmus 2. veebruaril 2011 ajalehes Kesknädal
http://www.kesknadal.ee/est/g2/uudised?id=16207

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga