Nende valimiste põhiteema on kartelliparteide ebaseaduslik rahastamine ja ansipismi kriis

Praeguse kampaania jooksul on näha olnud mitut erinevat teemat, mida on erinevate erakondade poolt proovitud näidata peamise küsimusena valija otsuse tegemisel. IRL-i jaoks on selleks korruptsioon Tallinnas. Eerik-Niiles Krossi kampaania on laimu ja väärteona kvalifitseeritava huligaansuse (plakatite rikkumine, avaliku korra rikkumine ruupori ja loosingutega) piiril. Tema tegelikest soovidest pole midagi kuulda. Ta lihtsalt peksab segast praeguste võimulolijate vastu. Teda valides on valija olukorras, kus ta võib teha ükskõik mis sigaduse ja öelda, et ta ei lubanud seda teha, sest ta on lubanud ainult 2 asja: kukutada Savisaare linnavalitsus ja korraldada uurimine selle tehingutes. Väga tühised lubadused, mis ei vaja raha (planeerimist, kooskõlastamist, ehitamist).

Teisel pool on Keskerakond, kes räägib valimiste peaküsimusena hinnad, palgad ja töökohad. Ükski neist ei ole kohaliku omavalitsuse teema. Hindu kehtestab meil erasektor ja seda ei saa kohalik omavalitsus kontrollida. Ainult mõnes üksikus valdkonnas nagu vesi, soojus, prügivedu, tänavate korrashoid on tal selleks võimalused. Palgad on samuti erasektori valdkond ja avaliku sektori palku ei saa omavalitsus tõsta ilma riigilt selleks täiendavaid vahendeid saamata, sest oma maksutulu on suuremas osas juba ära planeeritud. Kolmandaks on töökohad. Seda saab omavalitsus mõjutada osaliselt läbi planeeringute ja toimivate ettevõtete. Samas on meil praegu tarbimine ja nõudlus üsna väiksed, mingit buumi ei ole ja käibed kasvavad vaid kaupmeeste hinnatõusude tõttu.

Reformikate meelest on valimiste küsimus erakondade ebaseaduslik rahastamine, sest nad tahavad enda Meikari sarnast skandaali ka Lausingu kaudu tekitada. Samas on see nii nõrk juhtum, sest ühtegi fakti raha lõppannetajate kohta ei ole ja teod on aegunud. Lisaks on kõigil avalikuks tulijatel mingi kibestumus Keskerakonnas (Lausing, Kaseloo, Viisitamm), mis muudab nad vähem usutavaks.

Ma olen tegelikult nõus, et ebaseaduslik rahastamine on probleem aga seda kõigil suurtel erakondadel. IRL-il oli Wismari maja topeltmüük ja varjatud annetuste saamine koos elamislubade müügiga, Reformierakonnal oli rahamuul Meilar, SDE saab oma annetused Vene transiidi pealt kümnise maksjalt ja Keskerakonna skandaalid ning paljastused on juba sedavõrd harjumuspäraseks saanud, et Lausing, Viisitamm ja muud ei tekita enam mingisugust vapustust, et “ka nemad.”

Sellest eelnevast tulenevalt on mul valijatele soovitus, mitte valida korruptsioonist rääkivat poliitikut, sest ta ei tea selle kuulumisest riigi uurimise valdkonda. Samuti mitte valida hinnatõusust, palkadest ja töökohtadest rääkijatest, sest 2007. aastal lubas see erakond keskmiseks palgaks 24 tuhat krooni (Reformikad lubasid 40 tuhat krooni) ja hiljem tegid sotsiaalseid töökohti vaid 2009. aasta valimiste kampaaniaks.

Valimisliidud on suures osas maskeeritud erakonnad. Järgi jäävad üksikkandidaadid, kes ei peibuta tuntud nimedega parlamendist, kes ei ole saanud ebaseaduslikke annetusi (neile ei pakuta neid, sest võimust on nad kõrval olnud) ja kes asuvad kartelliparteidest väljaspool.

Vali 311.virgokruve.com

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga