Salaselts saab presidendi koha

Ameerikas eksisteerivad endiselt ühingud, mille liikmeks olemist laialt ei reklaamita. Üheks selliseks on Yale´i ülikoolis 1832. asutatud “Pealuu ja kondid” (Skull and Bones), mis oli analoog Saksamaa üliõpiliste hulgas levinud salaühingutele. Sarnaselt vabamüürlusele väidetakse ka sellel olevat mõju Ameerika Ühendriikide poliitikale ja eriti välispoliitikale.
Ajakirjanik Alexandra Robbins tegi salaseltsi liikmetega umbes 100 intervjuud ja kirjutas nende põhjal raamatu “Secrets of the Tomb” (Hauakambri saladused). Enamik neist nõustus rääkima soovist lõpetada salatsemine ja ühingu kahtlustamine. Tema sõnul kuulusid algselt salaühingusse valged mehed, enamasti protestandid ja jõukatest perekondadest nagu Rockefellerid, Taftid või Bushid pärit inimesed. Nüüd võetakse liikmeks ka naisi ja teistest rassidest inimesi, kellelt oodatakse ühiskonnas edu saavutamist. Neid, kes on ennast juba tõestanud ja väärivad ühingu liikme staatust. Igal aastal võetakse vastu 15 uut liiget, kes saavad eluaegse liikmestaatuse, kuid ka vaikimise kohustuse. Arvuliselt võib elus olevaid ühingu liikmeid olla kuni 800, kuid nende mõjuvõim on suurem. Ühingu liikmete peamine ülesanne olevat aidata kõiki liikmed võimupositsioonile.
1948. a sai ühingu liikmeks George Bush seenior. Poeg George W. Bushile avanesid ühingu uksed 20 aastat hiljem juba tema nime pärast. Esimese töökoha sai ta ühingu liikme kaudu 1975. a Texase naftafirmas Arbusto Energy. Kuigi see ja järgmine firma lõpetasid tema juhtimise all pankrotiga, ei takistanud see George W. Bushil karjääri teha. Ta on saanud ühingu abil raha, võimu ja sidemeid ning jõudnud presidenditoolile. Ka demokraatide presidendi kandidaat John F. Kerry on õppinud Yale´i ülikoolis. Temast sai salaseltsi liige 1966. aastal.
New York Observeri kolumnist Ron Rosenbaum meenutab teda kui poliitiliselt aktiivset noort, kellele liikmeks saamine oli loomulik jätk. Konservatiivsete vaadetega kommentaator David Brooks ei näe ühingus aga midagi salajast. Kuigi 2. novembri presidendivalimiste tulemus ei ole selge, võib kindlalt väita, et selle võidab ühingu “Pealuu ja kondid” liige.
Saate “60 minutit” materjalide põhjal

Ilmus 08. september 2004 ajalehes Kesknädal
http://www.kesknadal.ee/est/uudised?id=4382

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga