Prokurör kaotas kohtus miljonieurose süüdistuse

Tartu Maakohus mõistis 9. märtsil õigeks käibedeklaratsioonides valeandmete esitamises süüdistatava teravilja kokkuostuga ja jahutoodete tootmisega tegeleva Tartu Mill AS-i. Tingimisi karistuse sai endine ostujuht Leonid Dulub.

Lõuna ringkonnaprokurör Marek Vahing (pildil) oli nõudnud Tartu Mill AS-ile juriidilise isikuna rahalist karistust 10 miljonit eurot ja firma endisele ostujuhile Leonid Dulubile üheksa-aastast vangistust. Maksudest hoidumise skeemis osalenud Priit Saar oli variäriühingute asutaja ja nende üle kontrolli pidaja, ning temale nõudis prokurör Vahing tingimisi nelja-aastast vangistust nelja-aastase katseajaga.
Kohtunik Ingeri Tamm mõistis Tartu Milli maksupettuse kriminaalasjas õigeks, Leonid Dulubile mõistis nelja-aastase tingimisi vangistuse kolmeaastase katseajaga ja Priit Saarele kolmeaastase tingimisi vangistuse kolmeaastase katseajaga. Karistusaja hulka arvatakse eelvangistuses viibitud aeg: Dulubil kolm kuud ja 28 päeva ning Saarel 2 päeva.

Prokurör lubas kohtuotsuse vaidlustada, kohus avaldab tervikotsuse 26. aprillil.
Kohtus firmat esindanud juhatuse liige Ivo Raudjärv ütles Äripäevale, et Dulubi tegevuses ei olnud mingit loogilist põhjendust firmale nende tegude toimepanemiseks ja „prokurör ajab täiesti arusaamatut jonni”. Teine juhatuse liige Uuno Lausing ütles pressiteates, et Tartu Mill on kannatanud kurjategijate ja prokuröri tegevuse tõttu rahalist ja moraalset kahju. Kuritegeliku ühenduse paljastamisel 2013. aastal oleks pidanud selge olema, et „Tartu Mill on selles asjas kannatanu, kelle tagant on töötaja varastanud”.

Kerged karistused maksupetturitele

Riiki saab petta käibemaksu alusetu tagasiküsimisega ja sisendkäibemaksu alusetu suurendamisega. Esimese tuntuim näide on „Ilvese autojuht” Vadim Šamrai, kes 2008. aastal sai läbi nelja firma maksudeklaratsioonide suurendamise riigilt 33 260 486 krooni ehk 2 125 732 eurot, mille võttis sularahana välja AS Tavid Tartu kontorist. Maksuhaldurile valeandmete esitamise ja rahapesu eest viibis vanglas ennetähtaegse vabastamisega 2 aastat, 6 kuud ja 2 nädalat. Pärast vabanemist ja tööleasumist peab riigile hüvitama 127 eurot kuus. Loe pikemalt 22.02.2017 Kesknädalast(eelnev link).
Tartu Mill AS-i juhtumis süüdistati firmat teravilja ja rapsi vahendajatelt saadud arvetega alusetult sisendkäibemaksu suurendamises, sest vahendajad tasusid põllumeestele sularahas, ilma käibemaksuta. Prokuratuuri arvutuse järgi jäi selle tulemusel riigile maksudena laekumata käibemaksu summas 1 233 760,60 eurot.
Firma ostujuhi Leonid Dulubi skeemis osales peale Saare veel 7 inimest ning 34 nende kontrollitud äriühingut. Tartu Mill AS tasus raha äriühingute arvelduskontodele ja see võeti välja kas sularahas, kanti üle AS-i Tavid või teostati ülekanded Lätis ja Leedus registreeritud erinevate äriühingute arvelduskontodele. Samuti kanti vari-äriühingutele laekunud summasid Mattis Jürimäe, Raigo Lepa ning Marko Moksi eraisiku arvelduskontodele.
Meelis Jürimäe sai Tartu Maakohtu 15. novembri 2017 otsusega tingimisi vangistuse 3 aastat, katseajaga 3 aastat. Teda süüdistati grupi poolt maksupettuse toimepanemises varalise kasu saamise eesmärgil jaanuarist 2012 kuni oktoobrini 2013.
Sarnase süüdistusega kokkuleppemenetluses tegi Tartu Maakohus 14. jaanuaril 2014 kohtuotsuse kuue inimese kohta. Süüdi tunnistati Marko Moks, Margus Kolsar ja Hendrik Elbe ning karistuseks määrati 3 aastat vangistust, mida ei pöörata täitmisele 3-aastase katseaja jooksul. Karistuse 4 aastat vangistust said Raigo Lepp ja Mattis Jürimäe, kellel tuli kohe ära kanda 3 kuud vangistust, ülejäänud vangistust ei pöörata täitmisele 4-aastase katseaja jooksul. Urmas Raudsepp sai karistuseks 4 aastat vangistust, millest tuli koheselt ära kanda 4 kuud ja ülejäänud karistust ei pöörata täitmisele 4-aastase katseaja jooksul. Kolsar ja Elbe olid nii äriühingute juhatuse liikmed kui ka põllumeestelt ostetud vilja vedanud autojuhid. Kohus arestis süüdimõistetutelt raha (565 eurot kuni 4450 eurot) ja 2 veoautot Volvo FH12 (kuulusid Lepa ning Jürimäe firmadele), kuid mitte varasid prokuröri arvutatud 1,2 miljoni euro eest.

Kohus karistas põllumeeste teravilja vedanud autojuhte, äriühingute juhatuse liikmeid ja kokkuostjana arvete esitajaid, kuid sisendkäibemaksu alusetult deklareerinud Tartu Mill AS pääses süüdistusest. Süüdlaseks tehti endine töötaja Leonid Dulub, kes korraldas ühenduse liikmetele info andmist vajalike kaubakoguste tarnimise kohta ja korraldas äriühingutele arvete kiiret tasumist. Seda tegi ta soovist saada igalt kokkuostetud tonnilt 2 eurot, mis on peenraha, võrreldes tonni käibemaksuga (üle 380 euro).
Äkki on Dulub hoopis lojaalne töötaja, kes sarnaselt Šamraile varjab lõpuni raha liikumist?

Prokurör kaotas miljonites eurodes süüdistuse Tartu Mill AS vastu.
Prokurör kaotas miljonites eurodes süüdistuse Tartu Mill AS vastu.

Artikkel ilmus ajalehes “Kesknädal” 14.03.2018
http://vana.kesknadal.ee/est/uudised?id=30255

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga