Virgo Kruve intervjuu blogi pidamise ja teistel teemadel

Täna sai siis avaldatud Tiia tehtavas blogijate intervjuude sarjas ka minu oma. Leiate selle http://tiiauspaikka.blogspot.com/2009/09/18blogi-intervjuu-avastame-blogipidajat.html

Aga tulevikule mõeldes teen sellest siia koopia (igaks juhuks):

– – – – – –

 • Ma tunnistan kohe ülesse, et poliitika on minust väga kaugel. Kuigi poliitika on see, mis määrab meie igapäevaelu, ei tunne ma vähimatki vajadust poliitiliselt super pädev olla.
 • Sina oled vastupidi poliitiliselt erk.
  Sa kandideerid sel aastal ka kohaliku omavalitsuse valimistel. Kas selline ebastabiilsus, mis paistab blogist välja, on kasuks KOV kanditeerivale?

Mulle huvi pakkuvad teemad ei pruugi teistele olulised tunduda ja see on ka igati mõistetav. Ma ei kirjuta blogi kellelegi meeldimiseks. Ammugi mitte ei blogi ma ajakirjanikele (tsiteerimiseks) või antud juhul poliitika tegemiseks. Olen sinna kirjutanud oma mõtteid, millest arvan kasu olevat ka teistele ja pannud juurde võimalikult palju oma tehtud pilte (milleks neid varjata). Paljud kirjutavad sahtlisse päevikut, mina teen seda avalikumalt. Kandideerimise jaoks ei hakka ma aga blogi kasutama ning teen eraldi lehel: kandideerin omavalitsuse valimistel ehk kov.ee või kruve osaleb valimistel.

 • Kas Sa ei arva, et olla 11 aastat kellegi teener ei jäta negatiivset jälge poliitikas varjutult läbi lüüa?

Ma ei püri kusagile “varjatult,” sest muidu oleksin valimisliidus (seekord on suletud nimekirjad ja sisse saavad eesotsas olijad, sõltumata häälte arvust). Olen täitnud kodaniku kohust valimas käia pärast selle õiguse saamist aga seekord ei olnud lihtsalt kedagi valida. Eesti eliit istub oma liivakastis ja neid ei huvita, mis on majanduses, hariduses või sotsiaalvaldkonnas. Opositsiooni juhtidel on väga hea elu-olu ja neil on soov muutusi vältida. Valimistega toimub vaid ametikohtade ümber jagamine. Kui Jüri Mõis oli Tallinna linnapea ja tookordne opositsioon avaldas tema mustadest tegudest kolmapäeval paljastava artikli, siis neljapäeva hommikul kell kaheksa kohtus nahktagiga Jüri juba nende peakontoris “opositsiooni” liidritega. Samuti valiti THI presidendiks, sest kolm erakonda leppisid kokku ja vaid põhjusel, et vastandada end Keskerakonnale.
Kui mul olnuks soov poliitikat teha, siis oleks selleks kindlasti varem võimalus avanenud, sest olen näinud kõrvalt mitmete Riigikogu liikmete ja omavalitsuse juhtide karjääri alguspäevadest alates.
Ma ütleks, et tänu pikale ajale poliitika kõrvalt jälgimist olen saanud parema positsiooni ja kogemused, et mitte libastuda ühtede valimistega (Hannes Võrno 6 kuud Riigikogus).

 • Sa kirjutsid oma blogis, et vajad veel 299 häält, et tulla valimistel valituks. Kes on see kindel 1, kes Sind valib?

Valimised on salajased. Punkt. See oli vist Saksamaal, kus parlament valis endi seast presidendi vaid 1 hääle enamusega aga selleks saanu ei avaldanud kunagi, kuidas ta ise oli sellel hääletusel oma hääle andnud. Möödunud valimistel jäi Rakvere linnas 0 hääle peale kaheksa kandideerijat ja 1 hääle sai kaksteist kandidaati (sh Katrin Väli).

 • Sinu blogis ( küljel) on majanduskriisist väljatulemise teesid. Kas need on Sinu kirjutatud?

Jah, mõtted panin kirja aastavahetuse paiku. Ilmselt praegu peaks neid juba täiendama või siis osasid muutma.

 • Üks neist: Ära raiska raha ajalehtede, ajakirjade ja raamatute peale. Loe raamatukogus või internetist. Kas sa oled seda meelt, et ajalehti/raamatuid peaks trükkima ainult raamatukogude suuruse jao? Kas sa ei arva, et sellega hävib ajakirjandus hoopiski ? Puhtalt algkooli matemaatika arvutus annaks tulemuseks, et ainult raamatukogu arvu jagu väljandeid trükkida on mittetasuv. Samas pooldad Sa ilmselt ainult online väljaandeid ja online raamatuid? Kas Eestis on internet kõigile kättesaadav?

Selle all pidasin silmas, et kiire elutempo juures on mõtet raamatut osta vaid siis kui leiad aega see läbi lugeda ja sul läheb seda veel teinegi või kolmas kord tarvis. Ajalehte tellida ahjus tule süütamiseks on aga üleliia kallis, sest väärtuslikku infot on seal häbiväärselt vähe. Tähtsama osa sellest räägib raadio, näitab televisioon või kajastavad interneti kanalid. Nagu selgus augustis, siis makulatuur on selline prügi liik, mis näiteks Tallinnas nõuab ka eraldi prügikonteineri tellimist, pea-aegu nagu ohtlikud jäätmed.
Praegusel ajastul on info üleküllus ja tuleks pigem valida, mille peale aega eraldada. Kui leidub oma raha kulutada soovijaid trükitööstuse tarbimiseks, siis mina küll ei hakkaks piirama paberi määrimise hulka.
Ühegi Eestis kehtiva seadusega pole nõutud, et inimene oleks informeeritud (internett oleks kättesaadav). See on tema valikute küsimus, kas kulutab selleks raha või laenutab, sest kokkuvõttes on 2/3 sellest kas ebavajalik, infomüra või lihtsalt tarbimise propaganda (reklaam).

 • Kas jogurtist saab putru keeta?

Jogurt on kindlasti parem toit kui valget värvi vee hulka jahu segamisel võiks saada.
Miks on liiter vett poes kallim kui liiter piima? Sest piimas on vett vaid 90 protsenti.

 • Sinu nimi tuli sel aastal blogimaailmas tuntuks ühe sõna, kaldkirja ja sinise värvi poolest. Kas sa soovisid selle kaudu rikkaks saada, kuulsaks saada või oli see lihtsalt mingi seletamatu hetk Su elus? Kas patenteerimine on Sulle raha sisse toonud ja kas keegi on Su patenteeritud sõna vastu eksinud? Kui ma seda kasutan, mis siis saab?

Patenteerimine on leiutamine, kaubamärke registreeritakse. Sellel teisel on kaks peamist eesmärki: oma toote või teenuse äratuntavaks tegemine kliendi jaoks ja teiste samas valdkonnas tegelejate seast eristumine. Kaubamärgi vastu saab eksida vaid siis kui kasutad seda mingi oma teenuse või toote juures. Niisama seda välja öeldes või kirjutades ei saagi rääkida kaubamärgist, sest puudub registreeringu aluseks olev objekt. Antud juhtumil oligi küsimus minu firmaga samas valdkonnas tegutsejast. Meediasse jõudnud kajastus näitas, et lokkava ebapädevuse pärast ei tohiks ajakirjandusele maksta kroonigi, sest nad ei informeerinud oma lugejaid erinevustest avastuste patenteerimise ja kaubamärkide registreerimise vahel. See on intellektuaalse omandi üks valdkondadest.
Kuidas arvata muusikust, kes võtab teise artisti laulust osa või pikema katke ja teeb sellest oma loo kandva osa? Eesti on ka liikumas selles suunas, et taoline asi ei läheks läbi. Samamoodi kui kadusid tarkvara plaate ja kassette müüvad turud ning sulete kõik Eesti avalikud FTP serverid, nii saadakse ajapikku teadlikumaks ka intellektuaalsest omandist.
Vaevalt mõeldakse igapäevaselt, et sõnad tere, hei, hellus, unistus, armas, armastus, kodu, kasu, Jaana või minu Eesti on Eestis registreeritud kaubamärgid (või menetluses). Tavainimene ei peagi sellega kursis olema, sest tema elu see eriti ei puuduta. Küll aga peaks ettevõtja olema sellest teadlik ja oma teenust mitte samamoodi nimetama. Muideks, kaupade võltsimine on tulus äri ja arestitud kaupade kogused kordistuvad aastas.

 • Kellele Sa blogis kirjutad? Ootad Sa blogis dialoogi?

Ennekõike endale, oma arvamuste ja mõtete ülesse märkimiseks. Omamoodi jälg ajas. Kui sellest on kasu teistele, siis on hästi. Oskavad nad midagi lisada või mind parandada, siis seda parem.

 • Kui paljusid blogisid loed ning on Sul kindel teemavaldkond keda jälgid?

Kindlasti jälgin korra või paar blog.tr.ee lehte ja ka selle top100 nimekirja. Blogide feed´i olen jälgimiseks pannud 43 aadressi, millest pooled on harvemad kirjutajad. Jälgin rohkem ühiskonnast kui eraelust kirjutajaid.

 • Paluks ka ühesõna vastused valik küsimustele, mida esitati näitlejatele saates “Inside the Actors Studio”:

1. Sinu lemmik sõna? Tegija

2. Sõna, mis sulle ei meeldi? nagu, (levinud parasiitsõna)

3. Lemmik kirumissõna? (tsensuurita)? fak

4. Millist teist ametit tahaksid proovida? pressifotograaf

5. Millises ametis sa ei tahaks olla? klienditeenindaja

6. Mida sa sooviksid, et Jumal sulle ütleks, kui saabud Taeva väravatesse? Kõik teed toovad siia ja tore, et viimaks kohale jõudsid.– – –
Kommentaarid võiks jätta algse artikli juurde, mille viide oli alguses.