Reformierakonna ajupesula toetub uuele firmale

Asjaolude soodsa kulgemise korral hakkab 2009. aasta kevadel Reformierakonna propagandatrükiseid välja andma endisele Toompea ametnikule kuuluv firma. Siiani rahastas Reformi hääletorusid („Eesti Teataja“, „Tallinna Teataja“, „Paremad Uudised“, „Reformikiri“) Reformierakond ise.

2008. aasta maikuu lõpus on siiamaani Reformierakonna poolt välja antud trükiste peale esitatud sajaprotsendiliselt identsete logode kujutisega kaubamärgi registreerimise taotlused.

Reformi maailmavaadet propageerib osaühing Hold

Üllatuse valmistas Patendiameti andmebaasis avanev asjaolu, et taotlejaks oli partei asemel hoopis osaühing Hold. Selles pole midagi imelikku, kui kindla maailmavaate propageerimiseks leiavad toetust ja vahendeid ka mõned teised mittetulunduslikud ühingud peale erakonna.

Tõsi, kunagi varem pole seda tehtud äriühingu ehk kasumit taotleva juriidilise isiku nime all. Küllap on see järjekordne samm reformikate uue skeemitamissuuna näitamisel.

Osaühingu Hold omanik on Peep Lillemägi, kes on astunud Reformierakonda 23. jaanuaril 1996. Veel hiljuti töötas ta Riigikogus Reformierakonna fraktsiooni nõunikuna. Praeguseks on temast saanud sama partei ajakirja “Reformikiri” ja ajalehe “Paremad Uudised” peatoimetaja.

Peep Lillemägi CV Riigikogu kodulehel teatas vaid tema keskhariduse omandamisest Jõgeva 1. Keskkoolis, kui ta oli saanud 22-aastaseks. See tundub tänapäeval mõnevõrra hiline iga, sest nüüd saadakse selles vanuses kätte pärast kolmeaastast õppimist bakalaureusekraad. Isegi sellele vaatamata on Lillemägi suutnud edukalt ühildada äris ja poliitikas tegutsemise ning edendab Reformierakonna ajupesu-materjalide valmistamist. Tuleval valimiste aastal võtavad tõenäoliselt osa nende kulude katmisest enda peale koostöövalmid ettevõtjad, kes saavad teenuste eest esitatud kuluarved oma raamatupidamises maha kanda. Äkki isegi riigilt käibemaksu osa tagasi küsida?

Meisterlik tegevuskava kulude varjamiseks

Äriühing on asutatud möödunud aasta 31. juulil ja tal pole siiani veel tekkinud majandusaasta aruande esitamise kohustust. Majandusaruande võib esitada kuni 18-kuulise (1,5 aastat) perioodi kohta. See tähendab, et osaühingu Hold tegevuse kohta 2007. ja 2008. aastal saame teada alles tuleval aastal.

Pärast Euroopa Parlamendi valimisi 7. juunil 2009 peab äriühing esitama kolm nädalat hiljem ehk 30. juuniks 2009 oma esimese majandusaasta aruande. Meisterlikult planeeritud, tahaks öelda, sest vähemalt kolm nädalat peaks olema piisav, et sõltuvalt valimiste tulemustest teha korrektiive majandusaasta aruandes. Reformierakonnal on veel seitse lisapäeva oma valimiskulude aruande esitamiseni, sest Euroopa Parlamendi valimise seaduse ? 63 järgi tuleb valimiskampaania kulude ning kasutatud vahendite päritolu kohta aruanne esitada Riigikogu komisjonile ühe kuu jooksul arvates valimispäevast.

Reformi „apsakad“ valimiskulude aruandes

Loodetavasti jääb seekord reformikatel rohkem aega „skeemide“ planeerimiseks ja sellest välja jäävate kulude peitmiseks. Näiteks 2007. a. Riigikogu valimiste aruandes on ilmnenud vähemalt kaks pettust.

Esimene oli tookord Reformierakonna liikme Anna-Maria Galojani „kõigest“ 16 773-kroonine reklaamikulu, kuigi tema välireklaame oli Tallinnas kõikjal ja koos telereklaamidega hindas 1. novembril 2007 ilmunud „Eesti Ekspress“ tema kampaaniakuludeks vähemalt paarsada tuhat krooni.

Teine “apsakas” ennast Riigikogu valimiste võitjaks kuulutanud partei valimisaruandega tuli välja 2. oktoobri 2008 „Eesti Ekspressis“, kus Ida-Virumaal kampaaniat teinud Jaanus Rahumägi pidi selgitama algselt kirja pandud kulu 800 000 krooni erinevust tegelikult makstud 600 000 kroonist. Reformierakonna aruannete järgi maksis Rahumägi valimiskampaania eest mullu veerandi ja käesoleval aastal 600 000 krooni. Valimisaruande paranduse ja ajalehes avaldatud intervjuu järgi aga tuli välja, et mingit makset eelmisel aastal ei toimunudki ja kogu valimiskampaania kulu summas 600 000 krooni tasuti alles tänavul.

Täpsemaid vastuseid sellise eksimuse kohta pole reklaamikampaania läbi viinud büroost Droom enam võimalik saada, sest see pankrotistus oktoobri algul – vaid nädal pärast Rahumägi juhtumi ilmsikstulekut.

Tubli skeem erakonna rahastamiseks!

Kas osaühingu loomine võis olla Peep Lillemägi isetegevus ja initsiatiiv? Või oli Reformierakonna parlamendifraktsiooni nõunik selles Tõnismäel asuva peakontoriga kokku leppinud enne sinna tööle asumist?

Esiteks, ma ei usu mingit isetegevust erakonnast, kus pole kordagi olnud rohkem kui üks ja õige kandidaat erakonna esimehe kohale (kunagi Kallas, nüüd Ansip). Reformistidel on vankumatu parteistruktuur ja taidlust neil ei harrastata.

Teiseks, reformierakondlased on läbi aegade olnud head rahastamisskeemide ehitajad. Tuletagem meelde kasvõi 1999. aastal likvideeritud OÜ R-Hooldus majandustegevust ja selle vahendusel sponsorite raha jõudmist Reformierakonna valimiskampaaniasse.

SEADUSEGA KEELATUD: 2008. aastal ilmunud Reformierakonna trükiste („Paremad Uudised“, „Eesti Teataja“ jmt) logo peale on kaubamärgitaotluse esitanud erakonna asemel hoopis osaühing Hold. Ettevõtlik oravapartei Jagab Osa Kampaania Kuludest (loe: JOKK) erafirmale, mis aga on seadusega keelatud.

Praegu ilmuvad \"Paremad Uudised\" Reformierakonna nime all.

Artikkel ilmus 22. oktoober 2008 ajalehes “Kesknädal”

Loe artikliks saanud teemast pikemalt ka blogist:

http://virgokruve.wordpress.com/2008/10/14/reformierakonna-ajupesulal-uus-omanikfirma/