Eesti Omanike Keskliit kantis pool miljonit

Kodanikühiskonna Sihtkapital (KÜSK) on 500 000 krooniga rahastanud internetiprojekti, mille eesmärk kaheldav allkirjade kogumine poliitilisteks kampaaniateks ja mille tulemuseks on isegi kuus kuud hiljem tühi netilehekülg. Asi lõhnab raha väärkasutamise järele.

Eesti peab ennast e-riigiks, aga üllataval kombel on siiani terveid demokraatia valdkondi, milleks meil on küll vajalikud rakendused, aga puudub riigi poolt võimaldatud vorm. Näiteks digiallkiri ja ID-kaart võimaldaks korraldada rahvahääletusi vaid minimaalsete kuludega, võrreldes pabersedelite ja hääletuskastiga. Aastaid tagasi olid väga populaarsed internetis allkirjade korjamise poliitilised kampaaniad, olgu siis Toomas Hendrik Ilvese presidendiks saamiseks või tuumajaama ehitamise vastu, kuid neid ei saa pidada demokraatlikeks ja arvestamist väärivateks juba ainuüksi sel põhjusel, et allkirju oli ja on jätkuvalt kerge võltsida. Selle puudujäägi võikski kõrvaldada e-riigi abil – digiallkirjade ja ID-kaardi tuvastamise kaudu.

Isamaa-Res Publica Liidu rahamasin

Algatus tuli viimaks ka möödunud aastal, kuid see ei ole siiani teostunud. See võib ka hea olla, sest mõte pärineb aktiivselt kohaliku omavalitsuse valimistesse sekkunud Eesti Omanike Keskliidust. Selle väljaütlemised maamaksu ja monopolide kohta kandsid Isamaa ja Res Publica Liidu ideoloogiat. Samuti on keskliidu juhatuses IRL-i poliitikud Ken-Marti Vaher ja Urmas Reinsalu.

KÜSK on asutatud regionaalminister Siim-Valmar Kiisleri (IRL) valitsemisalas sihtotstarbelise riigieelarvelise eraldise kasutamiseks. Selle kaudu rahastati möödunud aastal suuremas osas ka „Minu Eesti”-nimelisi „teeme kära”-jututubasid, kuhu tuli isegi vähem osalejaid kui tunamullu siiani lõpetamata prügikoristamiskampaaniasse. Mainida tuleks ka MTÜ Minu Eesti juhatust, mis koosneb vaid IRL-i liikmest Raul Sarrandist, ja kaubamärgi Minu Eesti taotlemist endise Res Publica liikme Urmo Kübara juhitava MTÜ poolt.

Aprillis 2009 eraldas KÜSK toetusmeetme „Head Ideed 2009″ raames projekti „Minu Eesti” jaoks 1,7 miljonit krooni; reformierakondlase Mati Raidma MTÜ-le Mondo 500 tuhat krooni, et võimaldada Eesti elanikel abistada arengumaad Põhja-Ghanat; MTÜ-le Eesti Noorteühenduste Liit varivalimiste korraldamiseks 41 tuhat krooni (selle poliitilise projekti kohta vt Kesknädal 7.10.2009), MTÜ-le Eesti Mootorrattaklubide Ühendus 124 tuhat krooni Balti ketile pühendatud motomatkaks.

Samuti anti 500 tuhat krooni toetusallkirjade kogumist võimaldavale projektile www.petitsioon.ee, mille oli esitanud MTÜ Eesti Omanike Keskliit, kuhu kuuluvad Reinsalu, Vaher ja Taavi Madiberk.

IRL kulutas 500 tuhat krooni tühjale lehele

Netiaadress www.petitsioon.ee registreeriti 7. juulil 2009 MTÜ Eesti Kinnisvaraomanike Tallinna Ühendus nimele. Selle esindajaks on märgitud Taavi Madiberk, aga teda ei leia selle ühenduse juhatusest. Sinna kuuluvad hoopis Henn Tosso, Anto Raukas, Siiri-Maie Ronimois, Tiiu Mölder ja Richard Pärnsalu. Ühendus registreeriti 23.12.1999 ja on pärast seda hoidnud madalat profiili. MTÜ-ga Eesti Omanike Keskliit seob seda aga ühine juhatuse liige Anto Raukas.

KÜSK-ile esitatud taotluse järgi pidi portaalis olema võimalik esitleda erinevaid algatusi, neis osaleda ja saada ülevaade algatuste kulgemise protsessist ning selle lõpptulemustest. Teavituskampaania, esimesed allkirjaaktsioonid ja modereerimisprotsessi algus pidid olema vahetult enne kohalikke valimisi augustis ja septembris. Oktoobris pidi olema hinnangu andmine esimestele aktsioonidele, aga ei siis ega järgmistel kuudel toimunud sellel aadressil midagi. Isegi jaanuaris on sel aadressil vaid tühi valge leht.

Tahaks Eesti maksumaksjat teavitada, et Eesti Omanike Keskliit on riigilt saadud 500 000 krooni kasutanud kõigeks muuks, kuid mitte esitatud projektiks. See võis ka olla teadlik raha kantimine, sest andjaks oli IRL erakonnakaaslasest regionaalminister Siim-Valmar Kiisler, kes ilmselt ei päri aru isegi null-tulemusega projekti kohta. Tema oligi ju see Kesklinna vanem, kes kulutas 2002. aastal kaks miljonit Toompea välitualetile, mis pole tänini korralikult tööle hakanud.

Artikkel ilmus ajalehes kesknädal 20.01.2010
http://www.kesknadal.ee/est/g2/uudised?id=13914

[pilt] KÜSK-i rahastatud projekti kirjeldus lehelt www.omanikud.ee/infomaterjalid/petitsioon.ee

petitsioon.ee projekti foto http://www.omanikud.ee/infomaterjalid/petitsioonee
petitsioon.ee projekti foto http://www.omanikud.ee/infomaterjalid/petitsioonee

*

2 Comments

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga