Teade aadresside kohta

Käesolev leht on kirjutatud artiklite ja suurema hulga piltide tarbeks. Märksa tihedamini kirjutan blogi aadressile https://www.virgokruve.eu ja arvatavasti jääbki see ainsaks blogi aadressiks

august 2018
E T K N R L P
« juuni    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Autoriõigused

Blogis toodud tekstide kasutamine tuleb viidata ja ärilisel eesmärgil kasutamiseks eelnevalt luba küsida. Fotode kasutamine ärilistel eesmärkide tuleb tasustada, muidu piisab viitamisest autorile.

Kileplastikust võidusammas

Tallinna Tehnikaülikooli keemia- ja materjalitehnoloogia teaduskonna dekaan Andres Öpik ütles Õhtulehes, et polümeeri kasutamine mõjub Vabadussõja sambale, mistõttu see võib muutuda nõrgemaks või mureneda.

Riigikogu tuntuim keemik ja Eestimaa Roheliste fraktsiooni saadik Marek Strandberg tegi jaanipäeva järel oma blogis sissekande, kus seadis kahtluse alla Vabadussõja samba klaasist paneelide koosnemise tavakeele järgi klaasiks peetavast.

Strandberg juhtis tähelepanu, et kõik paneelide servad on kaetud klaasist nurgaliistudega ja sellega kaitstakse sisemise ja välimise klaasi vahele jäävat vahekihti. Ta oletas, et seal ei olegi klaas, vaid hoopis mingit sorti plastik. Kui samba ehitamisel asendati materjalina kivi klaasiga ja seda põhjendati vajadusega kaasata kaasaegseid materjale, siis plastik on neist veelgi hilisem ehk kaasaegsem.

Kaitseministeeriumi pressiesindaja Peeter Kuimeti sõnul on avalikkusele teada, et 10 mm klaaspaneelide vahel on tardunud jää efekti saavutamiseks murtud klaasi tükid ning UV-kindel akrüülpolümeer. Ka samba üks autor Rainer Sternfeld (IRL) kinnitas 28. juuni Postimehes, et viie sentimeetri paksuse paneeli sees on kolme sentimeetri paksune akrüülpolümeeri ehk kileplastiku kiht, mis peab koos hoidma sinna valatud murtud klaasi tükke. Plastik moodustab paneeli massist kuni 15 protsenti. Kui varem oletati, et tardunud jää efekti saavutamiseks kasutasid tšehhid mingit firmasaladust ja uudset tehnoloogiat, siis nüüd on selgunud, et selleks oli lihtsalt kileplastik. See selgitab ka möödunud aastal paneelide punastumise ja ühe paneeli sees nähtud suitsukoni.

29. juuni Õhtuleht tsiteerib Tallinna Tehnikaülikooli keemia- ja materjalitehnoloogia teaduskonna dekaani professor Andres Öpiku sõnu, et polümeeri kasutamine mõjub sambale ja see võib muutuda nõrgemaks või mureneda.

Jaanijärgsel nädalal selgus ka eelmise riigihanke tulemuste tühistamise järel kolmas firma, kes peab paigaldama elektrilahenduse samba valgustamiseks. 29. juuni Eesti Päevalehes nimetab Vabadussõja samba valgustuse parandamise riigihanke võitnud AS-i KH Energia-Konsult omanik Heino Harak tšehhide eelmist lahendust põlveotsas tehtuks.

Möödunud aasta juunis autasustas kaitseminister Jaak Aaviksoo Vabadussõja võidusamba autoreid Rainer Sternfeldi (IRL) ja Andri Laidret teeneteristiga, lisaks said samba eest ministeeriumi kuldrinnamärgi Aivar Reivik (IRL) ning tšehhid Martin Chab ja Pavel Baxa.

Artikkel ilmus 7. juuli 2010 ajalehes Kesknädal
http://www.kesknadal.ee/est/g2/uudised?id=14991

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>