Unustav president?

22. oktoobri Õhtulehes kirjutasin sellest, et president Toomas Hendrik Ilves eksis majandushuvide deklaratsiooni täites oma kinnistu nimes ja registrikoodis ühe tähe ja ühe numbri võrra, mille tõttu polnud üheselt mõistetav, millist kinnistut ta oli endale kuuluvaks deklareerinud.

Minus suurenes huvi kinnistu number 145039 vastu, mille tulemusel võtsin kinnistusraamatust selle elektroonilise väljavõtte. See maksis 2,27 eurot, aga seal olev info on silmiavav.

Küsimus pole enam selles, milline täht oli Ilvese majandushuvide deklaratsioonis valesti kirjutatud, vaid milline hüpoteekidest on deklaratsioonist välja jäetud.

Siiani on presidendi 2007. kuni 2011. aasta deklaratsioonide III osas «Andmed varaliste kohustuste kohta» kirjas eluasemelaen ja kolm laenu kinnisvara soetamiseks Saksamaal. Eelmise aasta seisuga oli varalisi kohustusi kokku 8 336 446 krooni.

Kinnistusraamatu IV jaos on Erma hüpoteekidena kolm kannet, mida Toomas Hendrik Ilves polnud oma deklaratsiooni märkinud. Praeguseks pole neid kolme hüpoteeki summas 2 288 000 krooni kustutatud.

Kinnistusraamatu järgi on Ilvesele kuuluvale Erma kinnistule seatud 19.08.2005 asjaõiguslepingu alusel 25 aastaks hoonestusõigus osaühingu Ermamaa kasuks koos talle tasu maksmise kohustusega. Alates 14.03.2005 on OÜ Ermamaa ainsaks juhatuse liikmeks olnud Evelin Ilves. Tuleb välja, et härra president elab majas, mille hoonestusõigus kuulub proua presidendi firmale ja selle eest makstakse presidendile ka hoonestusõiguse lepingu punktide 5.1.1-5.1.3 alusel tasu. Ometigi ei kajastu tasu saamine üheski Toomas Hendrik Ilvese deklaratsioonis ja 12. punkti reale «Muud regulaarsed tulud» on ta 2007. aastast alates kirjutanud: «Ei ole.» Arvan, et ta võiks Evelin Ilvesega rääkida lepingust tulenevast OÜ Ermamaa tasu maksmise kohustusest. Äkki on seda makstud, aga president pole seda deklareerinud?

Igas deklaratsioonis on sees lause: «Olen teadlik, et andmete tähtpäevaks esitamata jätmine, andmete puudulik esitamine või teadvalt valeandmete esitamine toob kaasa vastutuse seaduses sätestatud korras.» Praegusele Tallinna linnapeale määrati eelmise aasta oktoobris 2,7 miljoni kroonise laenu deklareerimata unustamise eest 9000kroonine trahv. Juba esimesel aastal.

President on viis aastat järjest unustanud või esitanud puudulikke andmeid kolme hüpoteegi kohta summas 2,28 miljonit krooni.

Ma ei ole Toomas Hendrik Ilvese vastu, aga ma olen korruptsioonivastase seaduse nõuete kõigi jaoks võrdse täitmise poolt.

Virgo Kruve (MTÜ Eurosaadik) artikkel ilmus 17.12.2011 ajalehes Õhtuleht
http://www.ohtuleht.ee/456584/

One Comment

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga