Kui palju võib eksida president?

Iga rahvas maksab kinni ennast juhtima valitud poliitikute ja ametnike elustiili. Vastutasuks saame õpetusi, lubadusi, manitsusi ja loodetavasti reeglitejärgse käitumise.

Oleme seadnud avaliku võimu teostajatele reeglid, et vältida nende äraostetavust ja korruptiivseid otsuseid. Igal aastal esitavad aprilli lõpuks tuhanded ametnikud ja rahva poolt valituks osutunud poliitikud oma majanduslike huvide deklaratsioonid, milles panevad kirja nii enda kui ka ühisomandis oleva vara ja võetud võlakohustused. Sellega on ühiskond loonud järelevalve nende korruptiivse tulu teenimise kiusatusele.

Ärma asemel on hoopis Erma

Igal aastal avaldatakse juuni lõpus Riigi Teatajas tähtsamatel ametikohtadel olevate inimeste majanduslike huvide deklaratsioonid: parlamendi liikmed, põhiseaduslike institutsioonide juhid ja kõrgemad kohtunikud. Riigikogu juurde on moodustatud ka korruptsioonivastase seaduse kohaldamise erikomisjon, kes kontrollib pärast deklaratsioonide laekumist kahe kuu jooksul, kas nendes sisaldub ebatäpsusi, mittetäielikke või valeandmeid. Vajadusel küsitakse lisainfot ja nõutakse parandusi.

Võtsin vaevaks võrrelda meie presidendi Toomas Hendrik Ilvese majanduslike huvide deklaratsioonis kirja pandud infot ja avalike registrite andmeid ning leidsin, et need ei klapi. Deklaratsiooni järgi kuulub Ilvesele Ärma talu Viljandi maakonnas Abja vallas, numbriga 145038. Avan internetis kinnistusraamatu ja saan selle numbri peale hoopis Põlvamaal Valgjärve vallas Saverna külas asuva Mäepalu kinnistu.

Seejärel proovin otsida kinnistut nimega “Ärma talu” ja register juhatab mind Tartumaale Kambja valda Pulli külla. Üldotsing “Ärma” annab kinnisasjana kokku 92 tulemust ja aadressis sisaldub Ärma lausa 109 korda. Nimi osutub eriti populaarseks Saaremaal, kus asub 54 Ärmat, aga ka Viljandimaal on 8 Ärmat. Üks neist asub isegi Abja vallas Abja-Vanamõisa külas, aga kannab registris numbrit 1398939. See on liialt erinev, et olla sama Ilvese deklareerituga.

Teades tema kuulumist mõõdukate erakonna juhatusse, võtan äriregistrist välja MTÜ registrikaardi ja olles varustatud tema isikukoodiga, lähen järjekordsele katsele kinnistusraamatusse. Seekord saadab mind edu: leian kõige lähema vaste Riigi Teatajas avalikustatule. Selle nimi on Erma, registrinumbri lõpus on 039 ja see asub Abja vallas Veskimäe külas. Kõik senised ajakirjanduse küsimused Ärma asjade kohta on olnud alusetud, sest Ilvesele kuulub hoopiski Erma kinnistu.

Miks ei kontrollita deklaratsioone?

Miks ei avastanud ühe tähe ja ühe numbri võrra valesti täidetud majandushuvide deklaratsiooni korruptsiooni järelevalve komisjon juba 2007. aastal? Kas nad reageerivad sellisele ebatäpsusele ja teevad ettekirjutuse vea parandamiseks? Või julgeb keegi väita, et tegemist oli riikliku desinformatsiooniga, teadliku eksitamisega?

Eksimine on inimlik ja mõistetav. Deklaratsioonidest välja jäänud andmete eest on ka trahve tehtud, näiteks Tallinna linnapeale. Ilvese manitsemisest on olulisem, et edaspidi saaksid tähed ja numbrid õigesti deklaratsiooni kirjutatud. Teen ettepaneku kahe uue nõuniku kõrval palgata veel kolmaski, kes oskaks teha riiklikes andmebaasides infopäringuid.

Artikkel ilmus ajalehes Õhtuleht 22.10.2011
http://www.ohtuleht.ee/448837

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga