Rakvere linnas 212 – Virgo Kruve

17. oktoobri kohaliku omavalitsuse valimistel kandideerin Rakvere linnavolikokku erakonna Eestimaa Rohelised nimekirjas. Kandidaadi number 212.

Olen eelnevad 3 valimist olnud üksikkandidaat ja isikumandaadi saamine jäi väga kaugele. Valimistel jagavad volikogu kohad erakonnad. Kuigi valimisliidud on lubatud, siis nende ebapüsiva koosseisu pärast ei olnud see minu jaoks valik.

Kuidas jõudsin Eestimaa Roheliste nimekirjani? Viimati olin erakonnas 31.12.2008 ja pärast seda olin mõelnud, et tegutseda saab ka erakonnas olemata. Uuesti erakonda astudes peab see olema hiljem loodud kui Keskerakond, sest siis ei oleks tegemist erakonna vahetamisega. Kui programm ja erakond on hilisemad, siis see oleks nagu edasi arenemine. Roheliste nimekirjas saab olla ilma erakonda astumata.

Mulle meeldib roheline värv, nii Keskerakonna kui Eestimaa Rohelised tunnusena. Seega on võimalik öelda, et värvi ei vahetanudki. Kuna rohelised on parlamendi väline erakond alates 2011. aastast, siis nende nimekirjaga valimistel osalemine on puhtalt tõekspidamiste pärast. Omakasu see ei too.

Viimasel ajal on tekkinud jälle jutud kliima muutumisest. Eelmise sajandi lõpus juba räägiti soojenemisest. Vahepeal on muutunud sedavõrd, et ühel talvel(2010/2011) oli nii palju lund, et pidin lamekatust käima lumest puhtaks kühveldamas ja hüppasin katuselt maha(lumehange). Seda on ka hiljem juhtunud. Samas mäletan, et üheksakümnendate algul olid nii soojad talved, et suusatada ei olnudki võimalik. Minu veendumuse järgi mõjutab kliimat õhus olev niiskus, sest päevade vahelise temperatuuri erinevuse põhjustavad pilved või nende puudumine. Inimese mõju võib olla sellega, et märgalasid on vähemaks jäänud ja pilvi ongi vähem ning selle tulemusel on maapinnale jõudvat päikesekiirgust rohkem. Minuteada kiirgab täht ühtlaselt(esinev päikesetormid ehk loited) ja maapinnani jõudev kiirgus sõltub pöörlemise nurgast(päev või öö, suvi või talv). Lisaks võib olla tekkinud ka mõõtmisviga, sest veel kümmekond aastat tagasi oli 1 kraadi täpsusega, nüüd öeldakse kümnendiku kraadi täpsusega. Seega on küsimus, millises kliima muutumise etapis hetkel oleme: soojemaks või külmemaks.

Kliima ei ole kohalike volikogude valimiste teema. Hoopis poliitiline mitmekesisus. Rohelised valisin ennekõike valiku säilimise pärast, et oleks rohkem kui Toompeal esindatud 5 erakonda. Ma ei tea veel põhjusi, miks Eestimaa Rohelised ei saanud parlamenti 2011. või 2015. ega 2019. valimistel aga mul on mõned oletused ja saan neid praeguse kampaaniaga kontrollida. Isegi kui parlamenti ei valitud, siis kohalikku volikokku võib osutuda valituks, sest Rakveres konkureerivad 7 erakonda ja 1 valimisliit. Nendel valimistel ei tulnud ühtegi üksikkandidaati, kuigi veel juulis mõtlesin ka sellisele võimalusele.

Kirjutan seda 6 päeva pärast kandidaadiks registreerimist ja valimiste numbri 212 saamist. Muidugi lootsin olla 101 või täpsemalt 102 aga loosiga oli teistel parem õnn. Tulemuse suhtes arvestasin välja, et vaja on iga 9. hääletaja toetust nimekirjale (umbes 800 häält), et mina osutuksin valituks. Rohelised osalesid viimati 2009. aastal ja said 5 liikmelise nimekirjaga 112 häält.

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga