Partsi nõunik Kübar: Meie ei taha makse maksta!

Kümme aastat tagasi toimus Stenbocki maja ees pikett Maksuameti politiseerimise vastu. Põhjustajaks oli tookordne Res Publica rahandusminister Tõnis Palts, kes maksuvaidluse käigus leidis põhjuse peadirektor Aivar Sõerd töölt vabastada. See aga ei päästnud teda määratud tulumaksu tasumisest, nagu juhtus ka teiste ärimeestega pärast oma aktsiaosaluste müümist maksuparadiiside kaudu.

Piketil kanti loosungeid „Maksuamet peab jääma sõltumatuks!”, „Res Publica – maksupetturite ametiühing!” ja „Tõnis, maksa riigile papp ära!”. TV3 telekaamerate ette jäi ka lokkidega Madis Kübar, kellelt Lauri Hussar sai küsida tema plakati kohta: „Mida tähendab, et „meie ei taha makse maksta”?” Kübara vastus kõlas: „Me arvame, et see, mis praegu toimub, on liig mis liig maksumaksjale.”

29. juuli 2003. Madis Kübar plakatiga Toompeal
29. juuli 2003. Madis Kübar plakatiga “Meie ei taha makse maksta” Toompeal valitsuse ees. Foto Virgo Kruve

Kuigi nii öeldi 10 aastat tagasi, on Res Publica „Äraostmatute” poistebande tegevus maksumaksja rahakotile liig mis liig ka täna.

Kaadrid toovad kahjumit

IRL-i personalivalik on lähtunud parteilisest kuuluvusest ja raisanud maksumaksja raha.

Peaminister Juhan Partsi ajal sai Eesti 714,8 miljonit krooni suhkrutrahvi, sest Taavi Veskimägi rahandusministrina (pärast Paltsi) ei suutnud valitsuses vormistada spekuleerimist takistavat määrust.

Korduvalt kiirust ületanud justiitsminister Ken-Marti Vaher jäeti samuti ametisse – see olevat talle katseaeg. (Tavaliselt on katseaeg enne ametisse saamist.)

Partsi enda liikluskuulekus oli ka kaheldav, sest 27. jaanuaril 2005 pidi ta pressikonverentsil vastama Lauri Hussari küsimusele „Kuidas te kommenteerite olukorda, kus riigi endisel peakontrolöril ja praegusel peaministril on olnud üks liiklustrahv viis ja pool aastat maksmata?”. Juhan Parts vastas: „Teate, ma olen ka inimene. Juhtub, näete. Ma tänan ajakirjandust, kes leidis selle sada krooni üles. /…/ Tunnistan siin mäluauku.”

Nüüdse majandusministri Partsi ebaõige kaadrivaliku kulukaim näide on praegune elektrihind. Juuni lõpul oli Eesti elekter börsil keskmiselt 103,85€ ehk kõige kallim regioonis (vrd: Soomes 50,13€, Rootsis 34,89€ ja Norras 31,46€). Leevendust ei too ka Estlink2 kaabli valmimine, sest Narva jaamade uued megakallid katlad, mis ehitati riigihangete seadust eirates, ja jõude seisev Kiisa reservjaam (135 miljonit eurot ehk 2111 miljonit krooni) tulevad elektritarbijal kinni maksta. Elering AS-i juht Taavi Veskimägi (jälle!) palk näib sõltuvat miljonite eurode raiskamisest.

Eesti Energia tegi oma nõukogusse kuulunud Rein Kilgile (IRL-i liige) 4,3 miljoni eurose kulutuse Weroli tehaste jaoks Painküla koostootmisjaama rajamiseks, millest nüüd 2,2 miljonit eurot kanti kahjumisse. Elektrijaam pole töötanud ühtegi päeva!

IRL kui raharaiskamise masin

Kahjumlikkuselt järgmine on lennufirma Estonian Air, mida juhtinud parteilise nõukogu tõttu on alates 2009. aastast firmasse Euroopa Komisjoni andmetel paigutatud 57 miljonit eurot, sh kolm kapitalisüsti, ja 28,7 miljonit eurot päästmislaene viimase aasta jooksul. See on 891 miljonit krooni ehk rohkem kui suhkrutrahv.

„Väiksem” raiskamine toimus Vabadussõja võidusamba ehitamisel, mis sõlmitud lepingu 65 miljoni krooni asemel läks maksma vähemalt 120 miljonit krooni pluss parandustööd. Selle kavandas IRL-i parteinoor Rainer Sternfeld, ehitas Aivar Reivik (IRL) ja maksis kaitseminister Jaak Aaviksoo (IRL).

Skandaalid saatsid ka Eesti Interneti Sihtasutust Juhan Partsi eelmise nõuniku Marek-Andres Kautsi juhtimise all (Nõmme halduskogu liige).

Kui Madis Kübar 2010. aastal majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsi nõunikuks sai (palk 1744€ kuus), siis oli ta poliitikas tegev Tallinna linnavolikogu liikme ja revisjonikomisjoni esimehena ning tuntuks saanud Eesti Omanike Keskliidus. Erakonnal oli rahaliselt raske aeg ja parteiga seotud inimestele oli vaja töökohti ametiasutustes.

Möönan, et parteilist edutamist esineb ka omavalitsuste tasandil, kuid seal pole sellel üleriigilist mõju ja sadade miljonite eurode tuuldeloopimist. Oleks huvitav teada, millise plakatiga peaks tänaval olema või mitukümmend miljonit eurot ära põletama, et kaoks Juhan Partsi usaldus parteikaaslaste vastu? Peaministrina vallandas ta Kristiina Ojulandi (RE) umbes kahekümne riigisaladust sisaldanud dokumendi ärakadumise pärast tema ametiajal.

VIRGO KRUVE, MTÜ Eurosaadik

[fotoallkiri]

29. juuli 2003. Madis Kübar plakatiga Toompeal. TV3 uudistele ütles ta prohvetlikult: „Igal pool on üks suur hämamine, ühtegi asja ei tehta korralikult, vana koolkond on ikka veel pukis, käib mingisugune kokkumäng ja hämamine.”

Artikkel ilmus 31. juuli 2013 ajalehes “Kesknädal”
http://www.kesknadal.ee/est/uudised?id=21314

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga