4. märts on vaba ühiskonna päev

Ajakirjanduse roll poliitilise kohtumõistjana peab kaduma. Tallinna volikogu võttis 19. veebruaril vastu otsuse hakata tähistama 4. märtsi vaba ühiskonna päevana, et meenutada poliitikute mustamiseks korraldatud näidisprotsesse.

Kuus aastat tagasi, 2. märtsil olid just selgunud Riigikogu valimiste tulemused. „Vali kord“ ja uut poliitikat lubanud Res Publica oli saanud Keskerakonnaga võrdselt 28 kohta Riigikogus, kuid Keskerakonnal oli 4000 häält rohkem, mis andis valitsuse moodustamise šansi Edgar Savisaarele. President Rüütel, erinevalt Lennart Merist, oleks seda ka kindlasti teinud.

Esmaspäeval, 3. märtsil hakkas Juhan Partsi „poistebänd“ tegutsema, et valitsuse moodustamise kõnelustele kutsutaks Reformierakond. Vältimaks senise Keskerakonna ja Reformierakonna valitsuse jätkamist, korraldas Keskkriminaalpolitsei teisipäeval, 4. märtsil notari büroos oma firma ostu-müügi tehingut lõpetava Tallinna abilinnapea Vladimir Panovi vahistamise. Telekaamerad olid tellitud ka vanalinna, et rauduskäsi saabunud meest filmida. Vahetult enne valimisi avaldati ajalehtedes 1999. aasta materjale Keskturu müügi kohta, kus otsiti samuti korruptiivset osa. Valimistele vahetult eelneval laupäeval avaldas Eesti Päevaleht Kaur Kenderi tasutud laimureklaami Keskerakonna korruptiivsuse kohta.

Pole siis imestada Siim Kallase ütlust 8. märtsil, et Reformierakonnas pole enam ühtegi poliitikut, kes sooviks koostööd Keskerakonnaga. Toonane Tallinna abilinnapea Rein Lang oli Panovi vahistamisest enda sõnul nagu „lillepotiga pähe saanud“. Reedel, 7. märtsil 2003 ütles Lang teleuudistes: „Kui ta lõpeb Vladimir Panovi õigeksmõistmisega, siis mõjutab ta kindlasti kogu Eesti poliitikat ühes suunas ja sellisel juhul on väga palju seletamist meie õiguskaitseorganitel. Kui asi lõpeb süüdimõistva kohtuotsusega, on loomulikult hästi palju seletamist ühel Eesti erakonnal.“

Tegelikult loobus prokurör viis aastat hiljem süüdistuse esitamisest kohtus, ja sellega Vladimir Panovi kahtlustamine lõppes ametlikult 7. jaanuaril 2008. Politseis on poliitilist etendust korraldavad inimesed vahetunud ja uuslavastused toimuvad nüüd Pärnus. Selgitusi pole antud, vastutust ei maksa loota.

Praegu on Rein Lang justiitsminister ning vaatab vaikides pealt Tallinnas, Narvas ja Pärnus jällegi keskerakondlaste vahistamisi, kus samuti otsitakse korruptsiooni. Juhan Parts tegutseb praegu majandusministrina, pidurdades seal ühe aastaga Eesti majanduskasvu negatiivseks (2008. a. II kvartal SKP -0,3 %) ning käesoleva aasta II kvartalis saame „tähistada“ majanduskriisi kestmise esimest aastapäeva.

Tallinn peab vaba ühiskonna päeva

Ettepaneku seda päeva tähistada tegi Andres Kollist, kelle hinnangul on Eestis püütud õigust mõista ja kohut kallutada ajakirjanduse abil. Vaba ühiskonna päeva tähistamine võiks aidata seda vältida. Sel päeval võiksid poliitikud, juristid ja ametnikud aidata Euroopa inimõiguste konventsiooni põhimõtteid kinnistada praktilises elus. Edgar Savisaar ütles, et linnavalitsus toetas eelnõu mitte üksnes Vladimir Panovile osaks langenud ülekohtu tõttu, vaid kümnete nn korruptsioonijuhtumite pärast, mis on lõppenud mitte millegagi. „Kahju, et neid juhtumeid pole rohkem kohtusse kaevatud, aga nendest vaikides oleksime variserid ja silmakirjateenrid.”

Vt video internetis: Vladimir Panov räägib kõigist süüdistustest vabanemisest http://www.youtube.com/watch?v=Dtrln3mVT9c

Lisaks: 4 märts on palvepäev ja Elmari nimepäev (viide Elmar Sepa vahistamisele).

Ilmunud Kesknädal 4. märts