Rahvusringhääling reklaamib valitsusliidu kandidaate

Riigikogu valimisteni on jäänud tänase seisuga 87 päeva, aga Eesti Rahvusringhääling alustas juba novembris valitsusliidu kandidaatide varjatud tutvustamist ning astub ühte jalga Reformierakonna ja IRL-i pressiteadetega uutest erakonnaga liitumistest.

Andrei Korobeinik kirjutas neljapäeval, 4. novembril Eesti Päevalehes arvamusartikli „E-riik on jäänud loorbereile puhkama” ja juba laupäeval, 6. novembril sai ta raadio R2 saates „Ülekuulamine” samal teemal oma mõtteid 52 minutit edasi rääkida. Pühapäeval, 7. novembril tuli Reformierakonna teade, et ta on nende 9000. liige ja kandideerib 6. märtsil Pärnumaal. Üks saatejuhte oli Urmas Vaino. Korobeinik avaldas saates toetust erakonna lubadustele, näiteks  sotsiaalmaksu ülempiiri kehtestamisele.

7. novembril oli ETV „Tähelaevas”  külas isamaaliitlane Ando Kiviberg, keda tuntakse festivali Viljandi Folk ja Pärimusmuusika Keskuse järgi. Teda küsitles Katrin Viirpalu, saade kestis 72 minutit ning kordus 11. ja 14. novembril. Varem on Kiviberg kandideerinud 1995. aastal Riigikokku ja 1996. aastal Viljandi volikokku. Valituks osutus ta kohalikel valimistel Viljandis 2005. aastal Isamaaliidu ja 2009. aastal IRL-i nimekirjas. Isamaa ja Res Publica Liit väljastas pressiteate tema kandideerimisest 29. novembril.

21. novembril oli „Tähelaeva” saates Reet Linna külaliseks reformierakondlane Tiina Lokk-Tramberg, keda tuntakse PÖFF-i järgi. Reformierakonna nimekirjas kandideeris ta Riigikokku 2007. aastal. Möödunud aasta oktoobris valiti ta 336 häälega Tallinna volikogusse. Saade kordus 25. ja 28. novembril ning kokku näitas ETV teda kolm ja pool tundi. Erakond ei ole tema kandideerimisest veel teatanud, aga kandidaatide esitamine lõppeb 20. jaanuaril.

25. novembri „Terevisioonis” jätsid Katrin Viirpalu ja Urmas Vaino kell 8.05 ära intervjuu korduse „Aasta Kodanik 2010″ tiitli saanud Toidupanga looja Piet Boerefijn’iga ja tegid kavavälise intervjuu neli päeva varem Reformierakonda astunud  jurist Kaja Kallasega (pildil), Siim Kallase tütrega, kes saates esines konkurentsi asjatundjana. Intervjuu kestis 9:03 minutit ja saatel oli ka kordus.

28. novembril teatas IRL-i pressiteade Eesti Juristide Liidu presidendi ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liikme Priidu Pärna kandideerimisest Riigikokku. Tema on eetris igal laupäeval kell 16.05 „Päevatee” saates umbes 5-minutise nõuannete rubriigiga. Eelmisel sügisel kandideeris ta Tallinnas kohalikel valimistel, aga 317 häälega ei osutunud valituks.

30. novembril teatas Reformierakond Jüri Jaansoni liitumisest erakonnaga ja kandideerimisest Riigikokku. Seda kajastati õhtul „Aktuaalses Kaameras” ja järgmisel päeval Vikerraadios „Uudis+” saates ligi 8-minutise intervjuuga.

Valimistel kandideerijate kajastamine on kindlasti vajalik, kuid peaks olema tasakaal valitsusliidu ja opositsiooni inimeste vahel. Novembris jäi opositsioon kindlasti esindamata, sest ainsad sõnasaajad olid Rahvaliidust Juhan Aare R2 saates „Ülekuulamine” 20. novembril ja uus esimees Andrus Blok 22. novembri „Terevisioonis” (9:41 minutit), aga nemad ei kujuta valitsusliidule konkurentsi.

Eesti Rahvusringhääling, kus on saated, intervjuud, minutid ja tunnid keskerakondlaste ja sotsiaaldemokraatidega?

VIRGO KRUVE, meediavaatleja

Artikkel ilmus ajalehes Kesknädal 8. detsembril 2010
http://www.kesknadal.ee/est/uudised?id=15891

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga